Έδειξε τα δόντια της με… επική ανατροπή πριν τον τελικό

Οι δύο ομάδες, βρέθηκαν αντιμέτωπες, λίγες ημέρες πριν τους Ευρωπαϊκούς τελικούς, με τη Φιορεντίνα να σοκάρει την ομάδα του Μουρίνιο, γυρίζοντας τούμπα την αναμέτρηση και παίρνοντας τη νίκη με 2:1.

To παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Ρόμα, η οποία βρήκε δίχτυα από το 11ο λεπτό, ο Ελ Σαράουϊ έκανε το 1:0 και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Η απάντηση της Φιορεντίνα ήρθε στο 27ο λεπτό με τον Λούκα Γιόβιτς να κάνει την κεφαλιά και τον Σβίλαρ να προχωρά σε εξαιρετική απόκρουση και να κρατά το μηδέν. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ψάχνουν το τέρμα της ισοφάρισης, φτάνοντας ξανά στα αντίπαλα καρέ, αυτή τη φορά με τον Μπιράγκι, όμως ο κίπερ των “τζιαλορόσι” είπε και πάλι… όχι. Η Ρόμα αντέδρασε, με τον Βαϊνάλτουμ να αργεί να τελειώσει τη φάση, η μπάλα χτύπησε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος η Φιορεντίνα μπήκε πιο επιθετική, απειλώντας μάλιστα με τον Λούκα Γιόβιτς, στο 55ο λεπτό. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες κυκλοφόρησαν τη μπάλα, χωρίς όμως καμία να δημιουργεί σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Οι “βιόλα” προσπάθησαν να πετύχουν το τέρμα της ισοφάρισης, όμως δεν κατάφεραν να ανησυχήσουν τους παίκτες του Μουρίνιο που διατηρούσαν το προβάδισμά τους από νωρίς στο παιχνίδι. Η Φιορεντίνα όμως, συνέχισε να είναι περισσότερο ενεργητική και βρήκε την ισοφάριση στο 85ο λεπτό. Ο Μανδραγόρα τροφοδότησε τον Γιόκιτς που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1:1. Οι βιόλα χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για να κάνουν την απόλυτη ανατροπή. Στο 88ο λεπτό, ο Ικονέ, σκόραρε γυρίζοντας τούμπα το παιχνίδι και σοκάροντας τους παίκτες της Ρόμα που δεν μπορούσαν να καταλάβουν τι είχε συμβεί.

Έτσι, με δύο γκολ στην εκπνοή της αναμέτρησης, οι “βιόλα” πήραν το τρίποντο, έριξαν στην 6η θέση τη Ρόμα και ανέβηκαν στους 53 βαθμούς, μια αγωνιστική πριν το τέλος.

Παρασκευή 26 Μαΐου

Σαμπντόρια – Σασουόλο 2:2

Σάββατο 27 Μαΐου

Σαλερνιτάνα – Ουντινέζε 3:2Σπέτσια – Τορίνο 0:4Φιορεντίνα – Ρόμα 2:121:45 Ίντερ – Αταλάντα

Κυριακή 28 Μαΐου

13:30 Βερόνα – Έμπολι16:00 Μόντσα – Λέτσε16:00 Μπολόνια – Νάπολι19:00 Λάτσιο – Κρεμονέζε21:45 Γιουβέντους – Μίλαν