Nίκη… τριάδας για τη Λάτσιο

Οι “Λατσιάλι” επικράτησαν 1:0 της Ουντινέζε, στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Serie A και έκαναν βαθμολογικό άλμα, στη μάχη που δίνουν για την έξοδο στο Champions League.

H Λάτσιο ήταν ανώτερη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την πρώτη καλή της στιγμή να έρχεται στο 20ο λεπτό, με τον Ιμόμπιλε. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια δεν δημιούργησαν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με το σκορ κολλημένο στο μηδέν. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα του Αρσλάν. Ο Ιμόμπιλε ανέλαβε την εκτέλεσή του, ανοίγοντας το σκορ στο 61ο λεπτό για το 1:0, ενώ στη συνέχεια η προσπάθεια του Ρομανιόλι σταμάτησε στο δοκάρι. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με τη Λάτσιο να παίρνει τη νίκη με 1:0 και να ανεβαίνει στην τρίτη θέση προσπερνώντας την Ίντερ που ηττήθηκε από την πρωταθλήτρια Νάπολι.