Ξέσπασε στη Σαμπντόρια η Μίλαν!

Oι “ροσονέρι” ήταν καταιγιστικοί κόντρα στους “Μπλουτσερκιάτι”, επικρατώντας με το εμφατικό 5:1 μετά τον αποκλεισμό τους από την Ίντερ για τα ημιτελικά του Champions League.

Στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Serie A, η Μίλαν παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο στο Σαν Σίρο και επιβλήθηκε με 5:1 της Σαμπντόρια που ήδη έχει υποβιβαστεί.

Οι “ροσονέρι” είχαν ως απόλυτο πρωταγωνιστή τους τον Ολιβιέ Ζιρού, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ, ενώ εξαιρετική ήταν και η παρουσία του Μπραχίμι Ντίαζ με ένα γκολ και δύο ασίστ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Λεάο μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, άνοιξε το σκορ, όμως η Σαμπντόρια κατάφερε να απαντήσει με τον Φάμπιο Κουαλιαρέλα στο 20′. Οι “ροσονέρι” κατάφεραν να πάρουν ξανά “κεφάλι” στο σκορ με τον Ζιρού, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2:1 για τη Μίλαν. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να κάνουν το 3:1 με τον Ζιρού να “χτυπά” ξανά από το σημείο του πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μίλαν συνέχισε με… το πόδι πατημένο στο γκάζι, καθώς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4:1 με τον Ντίαζ στο 63′. Το τελικό 5:1 διαμόρφωσε ξανά ο Ζιρού στο 68ο λεπτό, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο Μάριος Οικονόμου πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο στο 69ο λεπτό. //Γ.