Με μέταλλο… πρωταθλήτριας έδειξε τα δόντια της

Οι “παρτενοπέι” επικράτησαν 3:1 των “νερατζούρι” οι οποίοι δέχθηκαν δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και έχασαν έδαφος στo κυνήγι της δεύτερης θέσης.

Η Νάπολι μπήκε… δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας από τα πρώτα κιόλας λεπτά να απειλήσει κυρίως με τον Ανγκίσα αλλά και τον Όσιμεν, χωρίς όμως να καταφέρνει να βρει δίχτυα. Στο 41ο λεπτό, η Ίντερ έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Γκαλιαρντίνι αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλό του. Στην εκπνοή της αναμέτρησης όμως, οι “νερατζούρι” έχασαν τεράστια ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ. Ο Λουκάκου, έφτασε στα αντίπαλα καρέ και επιχείρησε το σουτ, που πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη, η Νάπολι ήταν αυτή που δημιούργησε σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Ο Όσιμεν πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους, με τον αντίπαλο κίπερ να προχωρά σε εξαιρετική απόκρουση και να κρατά το μηδέν. Στο 67ο λεπτό, η Νάπολι βρήκε δίχτυα ανοίγοντας το σκορ. Ο Άνγκισα έκανε το 1:0 με εξαιρετικό σουτ από την άκρη της περιοχής, ενώ στο 79ο λεπτό, οι “παρτενοπέι” διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Σιμεόνε, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς στο ξεκίνημα της φάσης υπήρχε φάουλ. Στο 82ο λεπτό ήρθε η απάντηση της Ίντερ, η οποία ισοφάρισε με τον Λουκάκου φέρνοντας την ισορροπία στο παιχνίδι. Οι πρωταθλητές όμως, αντέδρασαν έπειτα από τρία λεπτά, κάνοντας το 2:1 με τον Ντι Λορέντζο. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ήρθε η… τελευταία λέξη για τη Νάπολι, με τον Γκαετάνο να σκοράρει ένα εξαιρετικό γκολ και να διαμορφώνει το τελικό 3:1.

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Κιμ, Ολιβέρα, Ζαμπό Ανγκισά, Λομπότκα, Έλμας, Ζιελίνσκι, Κβαρατσχέλια, Όσιμεν

Ίντερ: Ονανά, Ντ’ Αμπρόζιο, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Μπελανόβα, Γκαλιαρντίνι, Ασλάνι, Μπαρέλα, Γκόζενς, Λουκάκου, Κορέα