Η Μπολόνια… διέσυρε την Κρεμονέζε!

Το σύνολο του Τιάγκο Μότα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό της, επικρατώντας με το εμφατικό 5:1 για την 36η αγωνιστική της Serie A.

Η Μπολόνια επέστρεψε στις νίκες μετά από τις αρχές του Απρίλη, καθώς επιβλήθηκε με το εμφταικό 5:1 στην έδρα της Κρεμονέζε για την 36η “στροφή” του ιταλικού πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το σύνολο του Τιάγκο Μότα κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και έθεσε τις βάσεις από νωρίς για την εύκολη επικράτηση. Μόλις στο 14ο λεπτό, ο Αρναούτοβιτς άνοιξε το σκορ του αγώνα και λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Φέργκιουσον διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι έκαναν και το 3:0 με τέρμα που σημείωσε ο Στέφαν Πος.

Στο δεύτερο ημίχρονο του ματς,  η Μπολόνια δεν αρκέστηκε στην εξαιρετική της εμφάνιση στο πρώτο μέρος και στο 63ο λεπτό, ο Ορσολίνι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4:0, ενώ μετά από δέκα αγωνιστικά λεπτά, ο Ιταλός αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τους φιλοξενούμενους. Στο 80ο λεπτό, η ομάδα του Μότα έκανε το 5:0 με τον Σανσόνε παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, όμως η Κρεμονέζε κατάφερε να μειώσει για το… γκολ της τιμής με τον Ντάνιελ Τσιοφάνι στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.//Γ.