Έκτη σερί νίκη για την Ατλέτικο

Οι Μαδριλένοι επικράτησαν, εντός έδρας, της Αλαβές με 2-1 και με την έκτη διαδοχική της νίκη πέρασε τρίτη στη βαθμολογία στο -3 από Ρεάλ Μαδρίτης και Χιρόνα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Αλαβές με 2-1 και συνεχίζει την καταδίωξη της πρωτοπόρου Ρεάλ έχοντας και ματς λιγότερο. Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε έχει πλέον 25 βαθμούς σε 10 παιχνίδια, ένα λιγότερο από τους “μερένγκες” και την Χιρόνα που έχουν 28 σε 11 ματς.

Δύο γκολ στο πρώτο μέρος πέτυχαν οι “κολτσονέρος” που προηγήθηκαν με τον Ρικέλμε στο 26ο λεπτό, ενώ ζευγάρωσαν τα τέρματα τους με τον Μοράτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η τέταρτη από το τέλος βασκική ομάδα μείωσε στο 90′ +6′ με τον Γκεβάρα, αλλά μετά από δύο σερί ισοπαλίες έχασε ξανά και συνέχισαν να αγνοούν την επιτυχία από τις 2 Σεπτέμβρη.