Η Ράγιο… ξέρανε τη Σοσιεδάδ στις καθυστερήσεις

Η Βαγιεκάνο “άρπαξε” τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) από τους Βάσκους στο τέλος με τέρμα του Μπεμπέ στο “Campo de Fútbol de Vallecas”, στην αναμέτρηση για την 11η αγωνιστικής της La Liga.

Ο Αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν στο 14ο λεπτό με τον Μέντεθ να σημαδεύει το δοκάρι, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την ουσία με τη συμπλήρωση του μισαώρου. Ο Μουμέν πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ροντρίγκεθ στο 31′. Η Σοσιεδάδ είχε την άμεση απάντηση με το πέρασμα δέκα λεπτών, όταν ο Οϊαρθάμπαλ αξιοποίησε την σέντρα του Μπαρενετσέα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Το 1-1 ήταν και το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, αφού το πέναλτι που ζήτησαν οι Μαδριλένοι στις καθυστερήσεις δεν βρήκε σύμφωνο τον διαιτητή.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Μπαρενετσέα επιχείρησε από μακριά ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω. Στο 66′ η βασκική ομάδα ζήτησε πέναλτι για χέρι εντός περιοχής με τον ρέφερι να υποδεικνύει την παράβαση. Ο Οϊαρθάμπαλ ευστόχησε στην εκτέλεση και έφερε τούμπα το ματς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ (2-1). Αυτό δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη, την οποία στέρησε ο Μπεμπέ με ωραίο σουτ στο 90’+1′, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και δίνοντας το “φιλί της ζωής” στην Βαγιεκάνο. Οι δύο ομάδες παραμένουν στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας με την Ράγιο να έχει να ηττηθεί για περισσότερο από ένα μήνα.