“Κόλλησαν” στο μηδέν Μαγιόρκα και Χετάφε

Οι “πειρατές”  προσπάθησαν αλλά δεν μπορούσαν , το σύνολο του Μπορνταλάς δεν κατέγραψε… τελική στην εστία των γηπεδούχων και έτσι οι δύο ομάδες έμειναν ξανά χωρίς νίκη για την 11η στροφή του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο Αγώνας

Το παιχνίδι στην Πάρμα ντε Μαγιόρκα ξεκίνησε με ακυρωθέν γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Μουρίκι σκόραρε μόλις στο 3′ αλλά είδε το γκολ του να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Στο 36′ ο Γκρίνγουντ ζήτησε πέναλτι αλλά ο διαιτητής δεν συγκινήθηκε και έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι. Το χαρακτηριστικό του πρώτου ημιχρόνου ήταν ότι οι δύο ομάδες δεν κατέγραψαν ούτε μία τελική στον στόχο συνολικά σε 45 λεπτά παιχνιδιού και έτσι το 0-0 στην ανάπαυλα ήταν αναπόφευκτο.

Στο δεύτερο μέρος η Μαγιόρκα ήταν αυτή που ανέβασε ρυθμούς και έψαξε περισσότερο το γκολ. Μεγαλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού αυτή του Λάριν στο 70′, ωστόσο το βολκέ του σταμάτησε ο Σόρια. Ο ίδιος είχε απάντηση και στον Μουρίκι εφτά λεπτά αργότερα. Η Χετάφε δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία των “πειρατών” σε καμία περίπτωση τελειώνοντας το παιχνίδι με μηδέν τελικές στον στόχο. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σπάσουν τον γόρδιο δεσμό και η λευκή ισοπαλία ήταν το τελικό αποτέλεσμα για δύο ομάδες που αγνοούν την έννοια νίκη για περισσότερο από έναν μήνα.