Το “buzzer beater” του Ίσκο χάρισε το… τρίποντο στην Ρεάλ Μπέτις

Σε ένα ματς με ελάχιστες φάσεις το σύνολο του Πελεγκρίνι πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην ομάδα της Παμπλόνα στο “Estadio Benito Villamarín” για την 11η αγωνιστική της La Liga. Το “χρυσό” γκολ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους το σημείωσε ο Ισπανός μεσοεπιθετικός.

Σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από τα επεισόδια λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης, η Ρεάλ Μπέτις πανηγύρισε ένα σπουδαίο “τρίποντο”, καθώς επικράτησε της Οσασούνα στο “Estadio Benito Villamarín” για την 11η αγωνιστική της La Liga. “Λυτρωτής” για τους γηπεδούχους, ο Ίσκο που σημείωσε το “χρυσό” γκολ του αγώνα.

Αναγνωριστικά ήταν πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να ήταν νευρικές στις μεταβιβάσεις τους. Ο ρυθμός ήταν αργός, με λιγοστές φάσεις. Ωστόσο, η ομάδα του Πελεγκρίνι ήταν ένα κλικ καλύτερη από τους φιλοξενούμενους, βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα, λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Στο 45′ ο Ίσκο σέρβιρε στο Γουίλιαν Χοσέ, με τον Βραζιλιάνο επιθετικό να κάνει το 1-0, πετυχαίνοντας το τέταρτο του τέρμα στην σεζόν.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Παμπλόνα μπήκε πιο… ορεξάτη στο ματς αλλά είδε το γκολ της να ακυρώνεται ως οφσάιντ στο 50′. Ωστόσο, η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς και ευτύχησαν να σκοράρουν στο 86′. Ο Ρούμπεν Γκαρσία πήρε μια “γλυκιά” πάσα από τον Κατένα και ο Ισπανός με ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1. Οι γηπεδούχοι και ο Ίσκο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς στις καθυστερήσεις ο Ισπανός πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα της Ανδαλουσίας, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Έτσι, οι γηπεδούχοι έμειναν για 6ο σερί παιχνίδι χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα, “σκαρφαλώνοντας” στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στους 17 βαθμούς. Στον αντίποδα, η ομάδα της Παμπλόνα έμεινε στην 11η θέση και στους 13 βαθμούς.