Πήρε το ντέρμπι της “ουράς” η Άλμπα

Οι Γερμανοί επικράτησαν στην Γαλλία της Βιλερμπάν με 88-63, προσπερνώντας στην βαθμολογία την ομάδα του Πουπέ που έμεινε στις 4 τέσσερις νίκες έχοντας και 14 ήττες.

Η Άλμπα αντιμετώπισε την Βιλερμπάν στην Λυών, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Η πρώτη περίοδος ήταν αρκετά αμφίρροπη, με τους Γερμανούς να έχουν τα ηνία του σκορ σε μεγάλο διάστημα του δεκαλέπτου, η Γαλλική ομάδα έκανε την μικρή ανατροπή, παίρνοντας το προβάδισμα στην περίοδο με 20-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γκονσάλεθ έγιναν πιο ουσιαστικοί, με πόντους κυρίως μέσα στο ζωγραφιστό,  με τους Τίμαν και Μπράουν να έχουν όλες τις επιθετικές λύσεις. Έτσι έκλεισαν το ημίχρονο με ένα ισχνό προβάδισμα τεσσάρων πόντων για το 37-41.

Στο δεύτερο μέρος οι Βερολινέζοι έφτιαξαν την διψήφια διαφορά τους, με τους Γάλλους να έχουν κολλήσει στη επίθεση να κολλάει, καθώς σκόραρε μόνο 13 πόντους στην τρίτη περίοδο. Η Άλμπα βγήκε στο +15 στο τέλος της περιόδου με 62-50, δείχνοντας πως ήθελε πιο πολύ να πάρει την νίκη στην Λυών. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε επίδειξη δύναμης, με τον Πουπέ να μην μπορεί να  σταματήσει τους φιλοξενούμενους που έτρεχαν με σπασμένα φρένα σε όλο το δεκάλεπτο. Το τελικό σκορ έδειξε την ανωτερότητα της Άλμπα που τελείωσε το ματς με το εμφατικό 88-63, ξεφεύγοντας από την τελευταία θέση του βαθμλογικού πίνακα, καθώς έφτασε στο 4-17, ρεκόρ αντίστοιχο με των Γάλλων.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-41, 50-62, 63-88