Επιτέλους… νίκη για την Εφές

Η ομάδα του Ερντέμ Τσαν επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια με 99-75, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη μετά από σχεδόν ένα μήνα απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, με την Ιταλική ομάδα να υποχωρεί 14-7.

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague, η Βίρτους ταξίδεψε στην Τουρκία για να αντιμετωπίσει την Εφές του Ερντέμ Τσαν, που αναζητούσε νίκη από τις 7/12 απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά κάνοντας ένα σερί 4-0 με προσωπικούς πόντους του Πλάις, αλλά η Ιταλική αντίδραση ήρθε με τρίποντα του Πολονάρα και Μπελινέλι να γυρνάνε σε δυο λεπτά το σκορ στο 9-8. Ο Ερντέμ Τσαν είδε τους παίκτες του να χτίζουν διαφορά μαζί με το “μομέντουμ” που είχαν, φτάνοντας στο +11 στην λήξη της περιόδου με 26-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες της Εφές, έκαναν τα πάντα σωστά με τους Μπράιαντ και Τόμπσον να έχουν από 12 πόντους σε ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο. Ο Τσαν δεν ήθελε να σταματήσει τον ρυθμό της ομάδας του, καθώς ευστοχούσε σε κάθε απόπειρα που έκανε κοντά στο καλάθι. Ο Λούκα Μπάνκι δεν είχε τρόπους να περιορίσει τους γηπεδούχους με τους Σενγκέλια και Μπελινέλι να είναι σε χαμηλά στάνταρ. Το σκορ στο ημίχρονο έληξε στο 50-29, στον απόηχο του εξαιρετικού πρώτου μέρους που έκαναν οι Τούρκοι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εφές συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τη Βίρτους να μην έχει τρόπο αντίδρασης καθώς δεν έβρισκε καμία λύση από τα βασικά της βιολιά στην επίθεση, με την άμυνα να μην αντιδρά, μιας και συνέχισε να δέχεται πόντους από την περιφέρεια. Ο Ταϊρίκ Τζόουνς ήταν ένας παράγοντας που βοήθησε την ομάδα του Τσαν να χτίσει την διαφορά, μαζεύοντας κρίσιμα ριμπάουντ και μετατρέποντας τα σε πόντους στην επίθεση με την διαφορά να φτάνει στην μέγιστη τιμή της στο +23 (70-47). Το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου έληξε στο 73-54, με το τελευταίο δεκάλεπτο να απομένει να επισημοποιηθεί ο θρίαμβος της ομάδας του Τούρκου τεχνικού.

Στη τελευταία περίοδο το δίδυμο Μπράιαντ-Τόμπσον συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας τους 21 και 20 πόντους αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν καμία στιγμή να τραβήξουν… χειρόφρενο και με δεδομένο το αποτέλεσμα δοκίμασαν πιο μακρινά σουτ, χωρίς αυτά να αλλάζουν τρομερά την εικόνα τους. Το τελικό 99-75 ανέβασε την Εφές βαθμολογικά, στέλνοντας την στο 8-13 και την 14η θέση, με την Βίρτους να υποχωρεί με 14-7.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 50-29, 73-54, 99-75

Αναντόλου Έφες (Ερντέμ Τσαν): Λάρκιν 11 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράιαντ 21 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 ασίστ), Όνσελ 1, Μπομπούα 9 (1), Γκαζί, Τόμπσον 26 (6/8 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Πλάις 6, Οτούρου 6, Ντάουμ, Γουίλις 9(2), Τζόουνς 10.

Βίρτους Μπολόνια (Λούκα Μπάνκι): Κορντινιέ 9 (6 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 14 (2), Μπελινέλι 10, Παγιόλα 5 (1), Λόμαζ 3, Σενγκέλια 3, Χάκετ 6 (7 λάθη), Μίκι 12 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) Πολονάρα 5 (1), Ζίζιτς 2, Ντάνστον 4, Αμπάς 2