Έπος της Παρτιζάν με μυθική ανατροπή | Κάτοικος της δεύτερης θέσης η Μπάρτσα

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς γύρισε ένα ματς που φαινόταν χαμένο από το -24, επικρατώντας με 88-79, ενώ στην Βαρκελώνη η Ζαλγκίρις ηττήθηκε από τους Καταλανούς με 91-73, χωρίς να μπορέσει να κυνηγήσει στο σκορ.

Μπαρτσελόνα-Ζαλγκίρις 91-73

Στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” η Μπαρτσελόνα φιλοξένησε την Ζαλγκίρις, με στόχο να διατηρηθεί στις πρώτες θέσεις για να κυνηγήσει την Ρεάλ στην κορυφή. Στην πρώτη περίοδο οι Καταλανοί ήταν κυρίαρχοι κάνοντας ένα σερί 13-0, αναγκάζοντας τον Τρινκέρι να καλέσει time out για να μαζέψει τους παίκτες του από το παρκέ. Μετά από αυτό, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επανέλθουν κατεβάζοντας την διαφορά στους επτά (15-8), αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +14 και 26-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί έκαναν το δικό τους ξέσπασμα, κατεβάζοντας την διαφορά με το σημείο καμπής να έρχεται στα μέσα του δεκαλέπτου. Εκεί η Ζαλγκίρις προσπέρασε με δυο πόντους, με τον Γκριμάο να σταματάει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων, κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα επτά πόντων με 44-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Ζαλγκίρις προσπάθησαν να μείνουν κοντά, με τους Καταλανούς να έχουν ως κύριο όπλο της επίθεσης τον Τζαμπάρι Πάρκερ που είχε 15 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο, έχοντας ως σύμμαχο και τον Μπριθουέλα, με τον Ισπανό να έχει 12 πόντους βοηθώντας την επίθεση της ομάδας του Ρόζερ Γκριμάου. Η διαφορά έκλεισε σε διψήφια επίπεδα με 68-57. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Καταλανοί τελείωσαν την υπόθεση νίκης, με την Ζαλγκίρις να μην μπορεί να ακολουθήσει την Μπάρτσα, καθώς το επί μέρους 17-9 κλείδωσε την νίκη με τον Μπριθουέλα να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι με 24 πόντους. Το τελικό σκορ στο 91-73 έβαλε την Μπαρτσελόνα στην δεύτερη θέση και μόνιμη κάτοικος της, με τους Λιθουανούς να υποχωρούν βαθμολογίκα με ρεκόρ 7-14.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 44-37, 68-57, 91-73

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2 (4 ριμπάουντ) , Παουλί 4, Βέσελι 8, Μπριθουέλα 24 (7/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Κάλινιτς 8 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σατοράνσκι 12 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη) , Ερνανγκόμεθ 8 (8 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Πάρκερ 18 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιοκουμπάιτις 5 (3 ασίστ) , Σαρ, Γιακουτσιόνις 2, Πάρα

Ζαλγκίρις  (Τρινκιέρι): Έβανς 14 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη) , Λεκαβίτσιους 3 (1) , Χέιζ 2 , Γκιεντράιτις , Σμιτς 5 , Μπιρούτις 9 (5 ριμπάουντ) , Χόλινς 6 (2), Σάμνερ 15 (3) , Ντίμσα 2 , Μάνεκ 10 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Ουλάνοβας 7

Παρτιζάν-Μακάμπι 88-79

Στη “Σταρκ Αρένα” του Βελιγραδίου η Παρτιζάν ήρθε αντιμέτωπη με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, με την ομάδα του Όντεντ Κάτας να κάνει ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ το πρώτο δεκάλεπτο 29-11, με απόλυτους πρωταγωνιστές τους Μπράουν και Μπόλντγουιν να σκοράρουν στο Σέρβικο καλάθι και τον Σόρκιν να κρατάει την ομάδα τους στην άμυνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο συντήρησαν την διαφορά, με τον Μπλατ να είναι σημαντικός παράγοντας για να μείνει μπροστά στο σκορ. Η Μακάμπι έμεινε μπροστά στο σκορ με 52-36, βάζοντας γερές βάσεις για πάρει μια τεράστια νίκη στην Σερβία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρτιζάν βρήκε ρυθμό με την έναρξη του, κάνοντας επί μέρους 15-5, κατεβάζοντας την διαφορά στους πέντε με 56-51 και τον Όντεντ Κάτας να καλεί εσπευσμένα time out για βοηθήσει τους παίκτες του να ξαναμπούν στην αναμέτρηση με το πρόσωπο του δευτέρου ημιχρόνου. Το επί μέρους σκορ εκτοξεύτηκε με 31-15, με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να κάνουν την ανατροπή του σκορ, προσπερνώντας με δυο πόντους ισοφαρίζοντας στο 67-67 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Παρτιζάν τα έπαιξε όλα για όλα, ολοκληρώνοντας την επική ανατροπή, έχοντας μπροστάρη τον απίστευτο Ντόζιερ και τον σταθερό σε όλη την διάρκεια, Τζέιμς Νάναλι, που είχε 20 πόντους, εννέα ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Το 88-79 σκόρπισε χαρά στους φίλους της Σέρβικης ομάδας, με δεδομένο το μέγεθος της ανατροπής, ενώ η Μακάμπι έχασε μια αναμέτρηση που φάνηκε πως έλεγχε για αρκετή ώρα.

Τα δεκάλεπτα: 11-29, 36-52, 67-67, 88-79

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Σμιθ , ΛεΝτέι 7 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πάντερ 5 (1), Σμάιλαγκιτς 9 (1/1 τρίποντο,5 ριμπάουντ), Νάναλι 20 (5/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Τριφούνοβιτς 8 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Ντόζιερ 23 (9/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη) , Καμπόκλο 11 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ)

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1) , Γουεμπ 7 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Μπράουν 7 (2/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα) , Μπάλντγουιν 19 (2/8 τρίποντα, 5 ασίστ) , Σόρκιν 14 (6 ριμπάουντ) , ΝτιΜπαρτολομέο 4 , Ριβέρο 9 , Νίμπο 5 (6 ριμπάουντ) , Μπλατ 9 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Κόλσον (8 ριμπάουντ)