Με Πιέρ στάθηκε όρθια στη παράταση

Η Μπάγερν δεν κατάφερε να επιβληθεί της Φενέρμπαχτσε στη Κωνσταντινούπολη, “γνωρίζοντας” την ήττα, με σκορ 98-91. Έτσι, ο Σάρα Γιασικεβίτσιους συνέχισε το νικηφόρο του σερί από τότε που διαδέχθηκε τον Δημήτρη Ιτούδη στην άκρη του τουρκικού πάγκου, παίρνοντας τη νίκη στον… επιπλέον χρόνο.

Η Φενέρμπαχτσε φιλοξένησε την Μπάγερν Μονάχου στο “Ulker Sports And Event Hall”, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague. Ωστόσο, μέσα από ένα σπουδαίο ματς, το οποίο κατέληξε στη παράταση, η ομάδα του Λιθουανού τεχνικού κατάφερε να βγει… αλώβητη.

Ο αγώνας:

Τι και αν η Φενέρ ξεκίνησε πιο δυνατά, οι “Βαυαροί” πρόλαβαν και τους… έπιασαν. Πιο συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά ακόμη και με νταμπλ-σκορ (19-8, 05:33), δια χειρός Σεστίνα, ενώ προηγήθηκαν ακόμη και με 10 πόντους (22-12, 03:09), με τρίποντο του Γουίλμπεκιν. Ωστόσο, οι Ομπστ, Χάρις, Φρανσίσκο και Μπόνγκα έκαναν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 22-22 (σκορ πρώτης περιόδου), με την ομάδα τους Σάρας Γιασικεβίτσιους να μένει τρία λεπτά χωρίς σκορ.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτό, το οποίο έληξε με σκορ 39-38, υπέρ των φιλοξενούμενων. Κύριος εκφραστής της Φενέρμπαχτσε στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Σκότι Γουίλμπεκιν, ο οποίος μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε 10 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τη Μπάγερν ήταν ο Ντέβιν Μπόυκερ, με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Το ίδιο… βιολί συνεχίστηκε και αφότου οι δύο ομάδες γύρισαν στον αγωνιστικό χώρο από τα αποδυτήρια, με τον Έλιας Χάρις να έχει λάβει τα ηνία της επίθεσης, όπως και ο Μπούκερ. Ωστόσο, μέσα στη παραγωγική “φαρέτρα” του Πάμπλο Λάσο ήταν και ο Λούτσιτς, με αποτέλεσμα η ομάδα από το Μόναχο να το παλεύει… απειλητικά στη Κωνσταντινούπολη. Μάλιστα, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 59-57, υπέρ της γερμανικής ομάδας.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα. Πότε η Φενέρ περνούσε μπροστά και πότε η Μπάγερν, δημιουργώντας έτσι μία ατμόσφαιρα ανάλογη σε ντέρμπι, αυξάνοντας την αγωνία μέχρι… τελευταίας στιγμής. Ωστόσο, το ματς ήρθε στα “ίσια” στο 01:39 πριν το τέλος, όταν και ο Σκότι Γουίλμπεκιν έκανε το 76-76, αλλά ο Ντέβιν Μπούκερ διαμόρφωσε το 78-76, μόλις 14 δευτερόλεπτα αργότερα. Ο Σάρας Γιασικεβίτσιους όμως, είδε τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να ισοφαρίζει εκ νέου, στο 78-78, με 43 δευτερόλεπτα να απομένουν για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Το μεγάλο σουτ της βραδιάς όμως, το πήρε ο Γουίλμπεκιν, ο οποίος πήγε σε μία… σόλο αρχηγική κίνηση, σκοράροντας πίσω από τα 6.75 μέτρα, για το 81-78, με το χρονόμετρο να δείχνει 9″. Το ματς δεν ήθελε να τελειώσει εκεί, αφού ο Φρανσίσκο, ο άλλοτε παίκτης του Περιστερίου και του Βασίλη Σπανούλη, κέρδισε τρεις βολές, στις οποίες ευστόχησε και με 8 δευτερόλεπτα να απομένουν, το ταμπλό έγραφε 81-81. Την επόμενη επίθεση είχε η οικοδέσποινα ομάδα, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει στον επιπλέον χρόνο της παράτασης.

Η παράταση:

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε πιο δυνατά στον επιπλέον χρόνο από ό,τι οι “Βαυαροί”, με τους Ντόρσεϊ και Γουίλμπεκιν να έχουν… ξεδιπλώσει το επιθετικό τους ταλέντο, κάνοντας το 86-81. Με τρίποντο του Ομπστ όμως, η Μπάγερν μείωσε στους δύο πόντους (86-84, 02:09), αλλά ο Πιέρ απάντησε, διαμορφώνοντας το σκορ σε 88-84. Ο ίδιος σκόραρε και τα επόμενα δύο καλάθια (92-84), αλλά ο Μπούκερ έκανε το 92-87.

Ο Πιέρ όμως, συνέχισε να είναι… όρθιος στη παράταση και είχε λάβει εκείνος τη σκυτάλη για το στόχο της νίκης, κάνοντας το 94-87, με 18 δευτερόλεπτα να απομένουν για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Ο Φρανσίκσο σκόραρε ακόμη δύο πόντους… την παρηγοριάς, αλλά με δύο βολές, ο Καναδός μπασκετμπολίστας έκανε το 96-89. Ο άλλοτε παίκτης του Περιστερίου πέτυχε ακόμη δύο πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε 98-91.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-39, 57-59, 81-81, 98-91.

Φενέρμπαχτσε (Γιασικεβίτσιους): Μότλεϊ 12 (4 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 30 (6/10 τρίποντα, 4 ασίστ), Σανλί 2, Παπαγιάννης 2, Μαχμούτογλου, Μπιμπέροβιτς 5 (2 ριμπάουντ), Πιέρ 15 (3/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Γκούντουριτς 8 (3 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 13 (2/4 τρίποντα), Καλάθης 6 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάνταρ, Σεστίνα 5.

Μπάγερν (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 3 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 21 (3/8 τρίποντα), Έντουαρντς 7 (1/2 τρίποντα), Γκίφαϊ, Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 4, Μπολμάρο 2 (6 ασίστ), Λούτσιτς 11 (6 ριμπάουντ), Ομπστ 15 (5/9 τρίποντα), Χάρις 8 (4 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 4, Μπούκερ 16 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).