Άγγιξε την ανατροπή αλλά του έλειψαν οι… λεπτομέρειες

Μετά από ένα ματς που είχε ένταση, αποβολή και σπουδαίες “μάχες” στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός… άγγιξε την ανατροπή, όμως ηττήθηκε στην παράταση με 86-81 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για την τέταρτη “στροφή” της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός οδηγήθηκε για δεύτερο διαδοχικό εντός έδρας ματς στην παράταση, όμως ούτε τώρα κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στο ΟΑΚΑ, γνωρίζοντας την ήττα με 86-81 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Έτσι, οι “πράσινοι” υποχώρησαν” στο 1-3 και η ομάδα του “λαού” ανέβηκε στο 2-1.

Κομβική αποτέλεσε η αποβολή που δέχθηκε ο κόουτς του “τριφυλλιού”, Εργκίν Αταμάν στα μέσα της τρίτης περιόδου, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να βγάζουν αντίδραση, να κάνουν την ανατροπή, όμως στο τέλος… ξέμειναν από δυνάμεις και δεν πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα.

To παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετές… δυνατές μάχες και για τις δυο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ από τους Γκραντ, Γκριγκόνις και Σλούκας, όμως η Μακάμπι απαντούσε διαρκώς με πρωταγωνιστή της τον Κόλσον και το τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο, την έβαλε μπροστά στο σκορ (10-9, 4′). Οι δυο ομάδες συνέχισαν με αρκετή αστοχία στην περίοδο, με το “τριφύλλι” να φέρνει τη διαφορά στους 3 (12-15, 8′) με βολή του Λεσόρ, όμως η ομάδα του Όντεντ Κάτας βρήκε τον τρόπο να “κλείσει” στο +5 (15-20) το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ είχε προηγηθεί και με οκτώ πόντους διαφορά στην αρχή.

Ο Έργκιν Αταμάν… έριξε και τον Κώστα Αντετοκούνμπο στο παρκέ στη δεύτερη περίοδο, με τον Έλληνα σέντερ να φέρνει το ματς στους 5 πόντους (18-23, 13′), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τις κατάλληλες απαντήσεις. Με πρωτεργάτες τους τον Κόλσον, τον Ντιμπαρτολομέο και τον Μπράουν, οι Ισραηλίτες απέκτησαν για πρώτη φορά σήμερα διψήφια διαφορά (20-31, 17′). Οι “πράσινοι”… κόλλησαν στην επιθετική τους λειτουργία και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 39-24 για τη Μακάμπι, η οποία είχε… θέσει τις βάσεις για ένα σπουδαίο “διπλό”.

Ο Κόλσον ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Μακάμπι στο πρώτο μέρος έχοντας 15 πόντους. (INTIME Sports)

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εμφανώς βελτιωμένος και στις δυο μεριές του γηπέδου στο τρίτο δεκάλεπτο και με τις ενέργειες των Γκριγκόνις και Γκραντ μείωσε στους 11 πόντους (30-41, 22′). Ο Ντίνος Μήτογλου προσέφερε πολύτιμη βοήθεια στους γηπεδούχους και με σουτ τριών πόντων “έριξε” τη διαφορά σε… μονοψήφια μεγέθη (38-47, 26′). Η ένταση… μεγάλωσε στο ΟΑΚΑ και μετά από ένα φάουλ που κέρδισε ο Μήτογλου, ο κόουτς Αταμάν αποβλήθηκε με τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές, καθώς ζητούσε το αντιαθλητικό προς τον φόργουορντ της ομάδας του.

Η στιγμή που αποβάλλεται από την αναμέτρηση ο Εργκίν Αταμάν. (EUROKINISSI)

H αποβολή του προπονητή των “πρασίνων” έφερε… συσπείρωση στο “τριφύλλι”, το οποίο με ενέργειες των Γκριγκόνις, Μήτογλου και Καλαϊτζάκη, έφερε τη διαφορά στους πέντε πόντους (47-52, 29′). Το τρίποντο του Λορένζο Μπράουν ήταν… μαχαιριά για τον Παναθηναϊκό, καθώς ανέβασε τη διαφορά ξανά στο +8 (49-57) για την ομάδα του “λαού” στη λήξη της τρίτης περιόδου, βάζοντας εκ νέου δύσκολα στους γηπεδούχους.

To “τριφύλλι” μπήκε δυναμικά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του ματς με τρίποντο του Βιλντόσα, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο διαδοχικά σουτ τριών πόντων και “εκτόξευσαν” τη διαφορά στους 10 πόντους (52-62, 32′). Οι “πράσινοι”… δεν το έβαλαν κάτω και με τις προσπάθειες του Αντετοκούνμπο, αλλά και τα τρίποντα του Βιλντόσα, έφερε το ματς ξανά σε… απόσταση αναπνοής (62-64, 35′). Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία του “τριφυλλιού”, έφερε και… νέα άυρα στην άλλη μεριά του γηπέδου, με τον Μήτογλου να βάζει μπροστά την ομάδα του για πρώτη φορά σήμερα (67-66, 37′).

Ο Βιλντόσα… ήταν και πάλι εκεί με κρίσιμο τρίποντο (70-68, 39′), όμως ο Κόλσον με προσωπική ενέργεια ισοφάρισε ξανά (70-70). Ο Λεσόρ ευστόχησε σε μία από τις δυο βολές και εν συνεχεία οι “πράσινοι”… έβγαλαν την άμυνα. Ο Μήτογλου πήγε στις βολές με περίπου 7 δευτερόλεπτα στο ρολόι και ευστόχησε στην πρώτη, όμως ο Λεσόρ υπέπεσε σε φάουλ προς τον Σόρκιν, ο οποίος πήγε στη γραμμή της “φιλανθρωπίας” για… την ισοφάριση. Ο Σόρκιν ήταν άστοχος, όμως ο Νίμπο με το “τιπ”, ισοφάρισε σε 72-72 και ο Παναθηναϊκός είχε πλέον μία επίθεση στα 4,8′ για τη νίκη. Ο Βιλντόσα… το πήρε πάνω του όμως αστόχησε και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο “έξτρα πεντάλεπτο”, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… αποφασισμένοι για τη νίκη και ανέβασαν σύντομα τη διαφορά στους πέντε πόντους (73-78, 42′) με πρωτεργάτες τους Νίμπο και Κόλσον. Η αστοχία στην επίθεση έφερε “σύγχυση” στους “πράσινους”, με την ομάδα του Κάτας να το εκμεταλλεύεται αυτό και να αποκτά… μαξιλαράκι ασφαλείας (75-80, 43′). Οι “πράσινοι” δεν τα παράτησαν και με δυο ενέργειες του Λεσόρ και του Γκριγκόνις, έφεραν το ματς στον πόντο (79-80, 45′). Ο Μπλατ είχε… κρύο αίμα από τη γραμμή των βολών και το “τριφύλλι”… απάντησε με τον Σλούκα να κερδίζει τρεις βολές, όμως ευστόχησε σε δυο από αυτές. O Mπράουν ευστόχησε σε δυο βολές, ο Βιλντόσα έκανε το λάθος στην προσπάθεια των γηπεδούχων για να ισοφαρίσουν και ο Κλίβελαντ διαμόρφωσε στο “μηδέν” το τελικό 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72 (κ.δ.), 86-81 (παρ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 15 (4/8 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9 (1/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γκραντ 8 (1), Λεσόρ 12 (3/8 δίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/4 δίποντα, 4/6 βολές, 3 μπλοκ), Γκριγκόνις 13 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 7, Γουέμπ, Μπράουν 12 (1/7 τρίποντα, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Μένκο, Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 15 (5/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ριβέρο (0/3 δίποντα), Κοέν 3 (1), Νίμπο 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπλατ 12 (3/5 τρίποντα), Κόλσον 21 (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/32 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 21/33 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, 18 λάθη, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 20/40 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 13/18 βολές, 42 ριμπάουντ (30 αμυντικό + 12 επιθετικά), 24 ασίστ, 13 κλεψίματα, 19 λάθη, 3 μπλοκ.