“Στάση Εφές” για τη Βαλένθια

Οι Τούρκοι υποχρέωσαν τις “νυχτερίδες” στην πρώτη τους ήττα (77-73) στη φετινή Euroleague και έκαναν το 2Χ2 στο γήπεδο τους σε αυτή τη “διαβολοβδομάδα”. Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες σε όλο το παιχνίδι, πέντε παίκτες της Εφές με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Αγώνας

Στο “Σινάν Ερντέμ” η Βαλένθια μπήκε με πατημένο το γκάζι, παίρνοντας προβάδισμα επτά πόντων στα πρώτα δύο λεπτά. Η Εφές απάντησε με τρίποντο του Λάρκιν και καλάθια των Κλάιμπερν, Τόμσον για το 7-7 μέσα σε ενάμιση λεπτό. Οι δύο ομάδες συνέχισαν “χέρι-χέρι” μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου, η οποία βρήκε τους Τούρκους προηγούμενους με 18-15, χάρη σε καλάθι του Γιλμάζ. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Ντάριους Τόμσον που ανέβασε την ομάδα του Τσαν στο +6, ωστόσο οι “νυχτερίδες” ισορρόπησαν και ισοφάρισαν με τον Τζόουνς στο 23-23. Στα επόμενα λεπτά η τουρκική ομάδα διατηρούσε “βραχεία κεφαλή” στο σκορ μέχρι ο Γιόβιτς να φέρει ξανά το ματς στα ίσια, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο (32-32). Στο ίδιο μήκος κύματος μέχρι την ανάπαυλα, με καμία από τις δύο αντιπάλους να μην μπορεί να πάρει γερό προβάδισμα και τους Ισπανούς να κλείνουν το ημίχρονο στο 40-38 χάρη σε καλάθι του Πραντίγια. Πρώτος σκόρερ ο Κλάιμπερν στο ημίχρονο με 9 πόντους, απόντος ο Ντέιβις για την Βαλένθια παρά τα δέκα αγωνιστικά του λεπτά.

Στο δεύτερο μισό η εικόνα ήταν παρόμοια αρχικά, αλλά μετά το τρίτο λεπτό η Βαλένθια προέβη σε ένα μίνι “ξέσπασμα” και έφτασε να προηγείται με εννιά (50-41) στο τέταρτο λεπτό, μετά από τρίποντο του Κρίς Τζόουνς και δύο καλάθια του Ίνγκλις. Η Εφές επανήλθε με τέσσερις πόντους του Ταϊρίκ Τζόουνς και τρίποντο του Μπομπουά, μειώνοντας στο καλάθι (50-48). Με τρίποντο του Λάρκιν και καλάθι του Κλάιμπερν, το παιχνίδι είχε άλλη μία ανατροπή στο σκορ (53-51). Οι Τούρκοι τελείωσαν και την περίοδο με το προβάδισμα (57-53), με το τελευταίο δεκάλεπτο να προμηνύεται, πλέον, καθοριστικό σε ένα “κλειστό” παιχνίδι.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Κρις Τζόουνς να μειώνει με δύο βολές αλλά την Εφές να έχει απάντηση με Λάρκιν και Τόμσον και να αυξάνει το προβάδισμα στο +6. Ο Ίνγκλις ξανακατέβασε τη διαφορά στους τρεις στο τέταρτο λεπτό, αλλά ο Μπομπουά έκανε το 65-60. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι με το πρώτο εύστοχο εντός πεδίας του Ντέιβις (67-65) τρία λεπτά πριν τη λήξη. Στα 2′ πριν το τέλος ο Λάρκιν έχασε μεγάλη ευκαιρία αστοχώντας σε δύο βολές, αλλά ο Μπομπουά ευστόχησε σε καλάθι και φάουλ ολοκληρώνοντας το έμμεσο τρίποντο και δίνοντας αέρα πέντε πόντων στην ομάδα του Τσαν στο 1:57 πριν τη λήξη.

Ογδόντα δευτερόλεπτα πριν το άκουσμα της κόρνας, ο Κλάιμπερν με εύστοχο σουτ έκανε το 72-66, δίνοντας μαξιλαράκι ασφαλείας στην Εφές. Η Βαλένθια μείωσε με εύστοχο τρίποντο του Ντέιβις στα 47 δευτερόλεπτα (73-69). Στα 24″ ο Μπομπουά έχασε την ευκαιρία να “τελειώσει” το ματς και ο Ντέιβις έδωσε μια τελευταία ελπίδα στη Βαλένθια κάνοντας το 73-71 στα 16″. H τουρκική ομάδα δεν λάθεψε στο τέλος και με καλάθι του Γουίλις στη λήξη πήρε τεράστια νίκη (77-73), σπάζοντας το αήττητο της Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-40, 57-53, 77-74

Αναντολού Έφες (Ερντέμ Τσαν): Λάρκιν 15 (2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπομπουά 14 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Τούντσα, Κλάιμπερν 13 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τόμπσον 13 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Πλάις, Όλατς, Οσμάνι, Γιλμάζ 2, Γουίλις 7 (4 ριμπάουντ), Ζίζιτς 3 (3 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (4 ριμπάουντ).

Βαλένθια (Άλεξ Μουμπρού): Κλαβέρ 6 (6 ριμπάουντ), Πουέρτο 10 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ρόιβερς 1, Πραντίγια 8, Τζόουνς 9 (8 ριμπάουντ), Φεράντο 3, Ίνγκις 13 (3 ριμπάουντ), Γιόβιτς 6 (4 ριμπάουντ), Τουρέ 5 (4 ριμπάουντ), Ρόμπερτσον 4, Ντέιβις 8 (2 ριμπάουντ), Μάρι.//ΣΠ.