Ζορίστηκε… αλλά άντεξε η Βίρτους κόντρα στον Ερυθρό

Το σύνολο του Λούκα Μπάνκι λύγισε τον Ερυθρό Αστέρα με 85-79 και πανηγύρισε την τρίτη του νίκη σε τέσσερα παιχνίδια στην Euroleague, σε ένα ματς που είχε το έλεγχο από την αρχή του παιχνιδιού. Τρίτη ήττα για τους “ερυθρόλευκους” του Βελιγραδίου.

Ισορροπημένος ήταν ο αγώνας στο ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα (8-7, 5′). Ο Τορνίκε Σενγκέλια που ήταν ο MVP της 3ης αγωνιστικής και συνέχισε να επιβεβαιώνει ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, βάζοντας σε θέση οδηγού τους Ιταλούς (16-9, 8′). Με τους Μπελινέλι και Παγιόλα να βρίσκουν στόχο από την περίμετρο, έστειλαν την διαφορά σε διψήφια μεγέθη στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου (26-15).

Με ένα 7-0 σερί άρχισε η δεύτερη περίοδος για τους φιλοξενούμενους, με τον Χάνγκα να πρωταγωνιστεί για τους “ερυθρόλευκους” της Σερβίας. Απάντηση στο σερί του Ερυθρού, είχε το σύνολο του Λούκα Μπάνκι, που με ένα επιμέρους 12-0, ανέκτησε την διψήφια διαφορά (38-22, 15′). Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κρατούσαν με ασφάλεια το προβάδισμά τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το +11 (46-35).

Mε τρίποντα του Κορντινιέ και του Μπελινέλι οι Ιταλοί συνέχισαν από εκεί που το… άφησαν, στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Συντηρούσαν τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (62-47, 18′). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν… σφυγμό στο ματς και με ένα 8-0 σερί στο τέλος της τρίτης περιόδου έστειλαν τον αγώνα σε μονοψήφια νούμερα (62-55), με τον Γκεντράιτις σε πρωταγωνιστή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, πήρε ξανά τα ηνία η Βίρτους, που ανέκτησε ένα προβάδισμα επιπέδου +14, κυριαρχώντας κάτω από την ρακέτα. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν τα ψυχικά αποθέματα και έβγαλαν μια νέα αντίδραση στον αγώνα. Με οδηγούς τους Νέιπιερ και Μιτρόβιτς μείωσαν στους τέσσερις (76-72, 39′). Ωστόσο, οι Ιταλοί είχαν καθαρό μυαλό στο τέλος και με σωστές αποφάσεις, πήραν το “ροζ φύλλο” και επικράτησαν 85-79 του Ερυθρού Αστέρα, παρά τη συγκινητική εμφάνιση του Νέιπιερ στο τέλος.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Σενγκέλια (19π.) και Μπελινέλι (15π.). Από την πλευρά του, ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς πήρε βοήθειες από τους Νέιπιερ (23 π.) και Μιτρόβιτς (14π.)

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 46-35, 62-55, 85-79

Βίρτους Μπολόνια (Λούκα Μπάνκι): Κορντινιέ 11 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λούντμπεργκ 10 (3 ριμπάουντ), Μπελινέλι 15 (4/7 τρίποντα), Παγιόλα 10 (3 ριμπάουντ), Σμιθ, Ντόμπριτς 2, Κέικοκ, Σενγκέλια 19 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 λάθη), Χάκετ 4, Μίκι 13 (8 ριμπάουντ), Ντάνστον 1, Αμπάς.

Ερυθρός Αστέρας (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Τεόντοσιτς 5 (4 ασίστ), Χάνγκα 11 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Νταβίντοβατς 4, Μίτροβιτς 14 (4 ριμπάουντ), Λάζιτς 4, Σιμόνοβιτς 1, Νέιπιερ 23 (3/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπολομπόι 8 (9 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 3, Γκεντράιτις 6, Κούζμιτς, Ντος Σάντος.