Επτάψυχος νίκησε Παρτίζαν, απουσίες και την αστοχία του…

Ο Ολυμπιακός είχε ένα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο, το ματς πήγε στην παράταση επειδή δεν έκανε φάουλ στο τέλος, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο κατάφερε να “λυγίσει” την Παρτίζαν με 98-94 και να πάρει μία μεγάλη νίκη που του δίνει ψυχολογία για τη συνέχεια.

O αγώνας

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν στο παρκέ με μεγάλη διάθεση και πάθος, διεκδίκησαν κάθε κατοχή, ανανέωσαν επιθέσεις με συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά τους πρόδωσε αρχικά η αστοχία τους από μακριά. Έτσι λοιπόν, η Παρτίζαν με τρίποντα των Πάντερ και Καμίνσκι πήρε προβάδισμα με 8-5. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από την περίμετρο και με πρωταγωνιστές του Κάνααν και Πίτερς έτρεξε επιμέρους 11-2 και πέρασε μπροστά με 16-10 στο 6′. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μεγάλα σουτ με τους Νάναλι και ΛεΝτέι και έφεραν το ματς στον πόντο (21-20), όμως οι Μιλουτίνοφ, Γουίλιαμς-Γκος και Λαρεντζάκης ήρθαν από τον πάγκο και έδωσαν σημαντική βοήθεια, με το δεκάλεπτο να κλείνει με +7 (28-21) για τους Πειραιώτες.

Ανάλογη ήταν και η συνέχεια για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που ήταν ανώτερη στο παρκέ, αλλά δεν μπορούσε να το εκμεταλλευτεί σε απόλυτο βαθμό, καθώς παρά την πιεστική άμυνα, η σερβική ομάδα βρήκε μεγάλα καλάθια από τον ΛεΝτέι, ο οποίος μείωσε σε 36-31 στο 13′. Έκτοτε, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 7-0 με πόντους των Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος και Μιλουτίνοφ, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +12 (43-31) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Η Παρτίζαν κατάφερε να επιστρέψει, μειώνοντας σε 45-39, αλλά και πάλι οι “ερυθρόλευκοι” πήραν διψήφια διαφορά με 49-39, ωστόσο στα τελευταία δευτερόλεπτα έχασαν την συγκέντρωσή τους σε άμυνα και επίθεση, με το ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 49-43.

Κάκιστο ξεκίνημα από τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος, αφού μέσα σε ενάμιση λεπτό γκρέμισαν ότι έχτιζαν στο πρώτο ημίχρονο. Λάθος επιλογές στην επίθεση και πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Σμάιλαγκιτς από τον Φαλ. Ο Σέρβος σέντερ ήταν άποντος στο πρώτο 20λεπτο, αλλά πέτυχε γρήγορα έντεκα πόντους στη τρίτη περίοδο. Είχε όλα τα καλάθια της ομάδας του, που μετέτρεψαν το 49-43 του ημιχρόνου σε 51-54 στο 24′. Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Άντζουσιτς και Πάντερ που πήγαν το σκορ στο 59-51 για την Παρτίζαν, που είχε επιμέρους 16-2 στα πρώτα έξι λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι έφθασαν μέχρι και το +14 (67-53) στο 28′, με τον ΛεΝτέι να κάνει μεγάλη ζημιά στην άμυνα του Ολυμπιακού, που κατάφερε να μειώσει απλώς σε 69-59 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Ένα 4-0 σερί των γηπεδούχων στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου έφερε το σκορ στο 69-63, έβαλε… φωτιά στις κερκίδες του ΣΕΦ και ανάγκασε τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι Σέρβοι βρήκαν σκορ από προσπάθειες του Πάντερ και διατήρησαν το προβάδισμά τους με 75-69, 6:55 πριν το φινάλε, παρά τα μεγάλα τρίποντα των Γουόκαπ και Παπανικολάου. Ένα κλέψιμο και κάρφωμα του αρχηγού των Πειραιωτών έφερε το 73-75 στο 36′ και ξεσήκωσε το κοινό στο Φάληρο. Οι “ερυθρόλευκοι” έφεραν το ματς στην ισορροπία, μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, με πρωταγωνιστή τον Λαρεντζάκη, ο οποίος πέτυχε ένα τρίποντο και τρεις βολές για να διαμορφώσει το 79-79. Μεγάλο σουτ από τον Σμάιλαγκιτς, που έκανε το 82-79 για την Παρτίζαν, 1:50 πριν το φινάλε. Δύο βολές από τον Παπανικολάου για το 81-82 στα 54”, για να ακολουθήσουν δύο άστοχα σουτ του Πάντερ και ένα κερδισμένο φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ από τον Λαρεντζάκη, ο οποίος ήταν εύστοχος στις βολές, βάζοντας μπροστά τον Ολυμπιακό με 83-82 στα 17”. Ο Πάντερ έκανε λάθος στην πίεση των Μιλουτίνοφ και Γουόκαπ, ο Λαρεντζάκης πήγε ξανά στη γραμμή των βολών, έκανε το 85-82, αλλά δεν έγινε φάουλ και οι γηπεδούχοι το πλήρωσαν, καθώς ο Νάναλι ευστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση, η Παρτίζαν άνοιξε λογαριασμό με τον Ντόζιερ για το 87-85, όμως ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 89-87 από δίποντο του Γουόκαπ και βολές του Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος σέντερ με ακόμη ένα ζευγάρι βολών έκανε το 91-89, ενώ με 1/2 διαμόρφωσε το 92-91 στα 49 δευτερόλεπτα. Ο Γουόκαπ έβγαλε τη μεγάλη άμυνα πάνω στον Πάντερ, ο Γουίλιαμς-Γκος έκανε το 94-91 στα 17” και από τις διαδοχικές βολές στο φινάλε βγήκαν νικητές οι “ερυθρόλευκοι”, παίρνοντας τη νίκη με 98-94.//ΜΠ.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85, 98-94 (παρ.)

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (2/4 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 9 (2/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Κάναν 11 (3/8 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 19 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Φαλ 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 16 (2/4 δίποντα, 12/14 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Παρτίζαν (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 18 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αβράμοβιτς 5 , Κοπρίβιτσα, Πάντερ 17 (6/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμάιλαγκιτς 16 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιάραμαζ, Νάναλι 12 (2), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 11 (2), Ντόζιερ 6, Καμίνσκι 9 (2/6 τρίποντα)