Ανατροπή και 100άρα με μαέστρο Καλάθη για την Φενέρ

Με ανατροπή από το -18 και επιβλητικό μπάσκετ στο δεύτερο μέρος, οι Τούρκοι επικράτησαν (101-86) της Βιλερμπάν για την 4η αγωνιστική της Euroleague, πανηγυρίζοντας την τρίτη τους νίκη στην διοργάνωση.

Ο Νικ Καλάθης που τα έκανε όλα στο παρκέ, έχοντας 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα ήταν καθοριστικός παράγοντας για την Φενέρ. Πολύ καλή παρουσία και από τον Ταρίκ Μπιμπέροβιτς που πέτυχε 17 πόντους με 5/8 τρίποντα.

Η Φενέρ ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στο “σακούλι” της 2 νίκες και 1 ήττα μέχρι στιγμής στη διοργάνωση, ενώ η Βιλερμπάν δεν έχει χαμογελάσει ακόμα, με τον Τι Τζέι Πάρκερ να βρίσκεται με το ένα πόδι στην έξοδο και με Νο.1 φαβορί τον Γκόρντον Χέρμπερτ. Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των Γάλλων στον αγώνα. Άρχισαν με 3/5 τρίποντα και τον Λοβέρν να είναι ο πρωταγωνιστής στην επίθεση, έχοντας 7 πόντους και χτίζοντας μια διαφορά σε διψήφια επίπεδα (21-8, 8′). Η Φενέρ με την παρουσία του Γουίλμπεκιν προσπάθησε να μειώσει αλλά η επίθεση του συνόλου του Πάρκερ, λειτουργούσε πολύ συγκεντρωμένα, ειδικά στην κυκλοφορία της μπάλας, και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενο στο +12 (28-16).

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου η τούρκικη ομάδα είχε ως στόχο να μειώσει τα λάθη της και τους αιφνιδιασμούς των Γάλλων και να μειώσει την διαφορά. Ειδικά, με την παρουσία των Μαντάρ και Γουίλμπεκιν που ήταν η μόνιμη λύση των Τούρκων, έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (34-25, 13′). Η Βιλερμπάν βρήκε λύσεις από τον Εντιαγέ και με το τρίτο τρίποντο του Πάρις Λι, έκανε ένα 9-0 σερί (43-25, 15′). Μάλιστα, οι Γάλλοι με τον Τζάκσον, να βάζει 11 σερί πόντους συντηρούσαν το προβάδισμα σε διψήφια μεγέθη διαμορφώνοντας, το 55-42 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Η Βιλερμπάν “πυροβολούσε” με εκπληκτικά ποσοστά από την περιφέρεια (7/13).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι, μπήκαν με το μαχαίρι στα… δόντια. Ο Νικ Καλάθης ήταν ο πιο επιδραστικός παίκτης για το σύνολο του Ιτούδη στο κομμάτι της επίθεσης και της άμυνας, έχοντας 7 πόντους 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Στην εξίσωση για τους Τούρκους μπήκε ο Γκούντουριτς ο οποίος “πυροβολώντας” από τα 6.75μ. έφερε το ματς στην ισοπαλία (66-66, 28′). Η Βιλερμπάν είχε σιγήσει στην επιθετικό σκέλος, λόγω της ασφυκτικής άμυνας της Φενέρ. Έτσι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι (72-70).

Με τον Καλάθη σε ρόλο μαέστρου, και τους Χέιζ-Ντέιβις και Μότλει να κυριαρχούν κάτω από την ρακέτα στο 4ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι απέκτησαν ένα προβάδισμα “αέρα” επτά πόντων (82-75, 35′) σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού. Παρά τον επιθετικό οίστρο του Τζάκσον για τους Γάλλους, το σύνολο του Ιτούδη με τα τρίποντα του Μπιμπέροβιτς (5/8) απέκτησε διψήφια διαφορά στο ματς για πρώτη φόρα (96-84, 39′). Έτσι, οι Τούρκοι έκαναν το 2Χ2 στην διαβολοβδομάδα, ενώ πανηγύρισαν το τρίτο τους “ροζ φύλλο” στην διοργάνωση. Χωρίς νίκη παραμένουν οι Γάλλοι.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 42-55, 72-70, 101-86

Φενερμπαχτσέ (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλι 15 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γουίλμπεκιν 18 (3/7 τρίποντα) , Σανλί, Παπαγιάννης 2 , Χέιζ-Ντέιβις 14 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη) , Μπιμπέροβιτς 17 (5/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Πιέρ 7 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Γκούντουριτς 14 (2/7 τρίποντα) , Καλάθης 7 (2/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 78 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Μαντάρ 7 (1) , Σεστίνα

Βιλερμπάν (Τι Τζέι Πάρκερ): Σκοτ 5 (1/5 τρίποντα) , Λι 9 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ) , Καχούντι 6 (8 ριμπάουντ), Λοβέρν 11 (1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Τζάκσον, Ντε Κολό 11 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 5 λάθη) , Εγκμπούνου 4 (5 ριμπάουντ) , Φαλ 7 , Εντιαγέ 6, Νοάμ 2, Τζάκσον 25 (5/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ).//ΓΓ.