Συνέχισε με… τρίποντο ανατροπής η Ατλέτικο | “Σφαλιάρα” της Μπέτις στη Βαλένθια

Το σύνολο του Ντιέγκο Σιμεόνε κατάφερε να πάρει τη νίκη στην έδρα της, επικρατώντας με 3-2 επί της Κάντιθ, την ώρα που η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι έκανε… επίδειξη δύναμης κόντρα στις “νυχτερίδες”, επικρατώντας με 3-0 για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της La Liga.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Κάντιθ 3-2

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τα πρώτα 27 λεπτά, η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε να κάνει την αντροπή και να επιβληθεί με 3-2 της Κάντιθ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Λούκας Πίρες στο 12ο λεπτό και στο 27′ ο Ροχέρ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η αντίδραση των “ροχιμπλάνκος” ήταν άμεση και μείωσαν στο 32ο λεπτό με τον Άνχελ Κορέα, “κλείνοντας” έτσι το πρώτο μέρος. Η Ατλέτικο ισοφάρισε στην αρχή του δεύτερου μέρους με γκολ που σημείωσε ο Ναουέλ Μολίνα και την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Άνχελ Κορέα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 για τους Μαδριλένους.

Μπέτις – Βαλένθια 2-0

Επιβλητική ήταν η εμφάνιση της Μπέτις, η οποία δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Βαλένθια, επικρατώντας με το άνετο 3-0. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 41ο λεπτό του αγώνα με γκολ του Ασσάνι Ντιαό και στο δεύτερο ημίχρονο… πάτησαν περισσότερο γκάζι. Ο Μαρκ Ρόκα στο 52ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και… το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αμπντεσαμάντ Εζαλζουλί στο 85′, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.