Πήρε το… ντέρμπι της πρώτης θέσης η Ρεάλ

Οι Μαδριλένοι επικράτησαν με 3-0 της Χιρόνα στο “Estadi Montilivi” και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας της La Liga, βάζοντας τέλος στο ξέφρενο σερί των Καταλανών.

Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί στα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 3′ ο Ερέρα άγγιξε το γκολ όταν η κεφαλιά που έπιασε μέσα από την περιοχή πέρασε οριακά άουτ. Στο 4′, μία νέα κεφαλιά, του Τσιγκάνκοφ αυτή τη φορά, σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Η ομάδα που προηγήθηκε τελικά όμως ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης. Στο 17ο λεπτό, ο Μπέλιγχαμ σέντραρε στην περιοχή και ο Χοσέλου νίκησε τον Γκαζανίγκα για το 1-0. Στο 21′ οι “μερένγκες” διπλασίασαν το προβάδισμά τους, με κεφαλιά του Τσουαμενί, μετά από κόρνερ του Κρόος. Οι Καταλανοί επιχείρησαν να πάρουν… μέτρα στη συνέχεια, ωστόσο δεν δημιούργησαν κάποια άλλη αξιοσημείωτη φάση στο πρώτο μέρος.

Οι Μαδριλένοι κατάφεραν να ελέγξουν πλήρως την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, στο 71′ ο Μπέλιγχαμ διεύρυνε το προβάδισμα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Λίγο πριν το φινάλε, ο Νάτσο δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για ένα σκληρό μαρκάρισμα που δέχθηκε. Βέβαια, η συγκεκριμένη εξέλιξη δεν διαφοροποίησε κάτι άλλο, πέρα από την αριθμητική ισορροπία, με το τελικό σκορ να είναι το 3-0.

ΓΚΟΛ: – 17′ Χοσέλου, 21′ Κρόος, 71′ Μπέλιγχαμ

Κίτρινες: 64′ Γκαρσία, 90’+5′ Στουάνι – 84′ Κέπα, 90’+5′ Ρούντιγκερ
Κόκκινη: 90’+4′ Νάτσο
Δοκάρι: 4′ Τσιγκάνκοφ –

Χιρόνα (Μίτσελ): Γκαζανίγκα, Κόουτο, Ε. Γκαρθία, Μπλιντ, Γκουτιέρεθ, Τσιγκάνκοφ (46′ Βάλερι), Ερέρα (87′ Σολίς), Λόπεθ (60′ Πόρτου), Α. Γκαρθία, Σάβιο (79′ Τόρε), Ντόβμπικ (60′ Στουάνι)

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κέπα, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ρίντιγκερ, Καμαβινγκά, Βαλβέρδε (87′ Ντίας), Τσουαμενί, Κρόος, Μπέλιγχαμ (74′ Θεμπάγιος), Βινίσιους (68′ Ροντρίγκο), Χοσέλου (87′ Βάθκεθ)