Ο Φαλκάο χάρισε το βαθμό στη Ράγιο σε… νεκρό χρόνο

Σε ένα παιχνίδι με τρομερές συγκινήσεις, η ομάδα του Ροντρίγκεθ πήρε την τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία της στο πρωτάθλημα με… διπλή εκτέλεση πέναλτι του Κολομβιανού στράικερ στο 90’+10′. Δεύτερο σερί 2-2 για τη Μαγιόρκα, μετά το παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα.

Οι Μαδριλένοι δεν δυσκολεύτηκαν να βρουν το γκολ που θα άνοιγε το σκορ και το έκαναν μόλις στο 4ο λεπτό. Για την ακρίβεια, ο Σέρχιο Καμέγιο βρήκε με πολύ ωραία μπαλιά τον Άλβαρο Γκαρθία, ο οποίος νίκησε τον Πρέντραγκ Ράικοβιτς και έκανε το 1-0. Ωστόσο, για κακή της τύχη, η Μαγιόρκα είδε στο 12′ τον Ζάουμε Κόστα να τραυματίζεται, με τον αμυντικό της να κάνει νόημα για αλλαγή και τον Τόνι Λάτο να περνάει στον αγωνιστικό χώρο. Παρά την αιφνίδια αλλαγή, στο 45′ ο Βεντάτ Μουρίτσι ισοφάρισε.

Οι φιλοξενούμενοι όμως, έκαναν το… μπαμ, στο δεύτερο μισό. Στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Σέρχι Ντάρντερ “τροφοδότησε” υπέροχα τον Αντόνιο Σάντσεθ, ο οποίος ήταν αμαρκάριστος και είχε την δυνατότητα να ευστοχήσει με… άνεση, στην κάτω αριστερή γωνία, κάνοντας το 2-1. Στο 94′ ο Ραούλ Ντε Τόμας είδε την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα, ωστόσο μετά από εξέταση του VAR η αποβολή ανακλήθηκε και μετατράπηκε σε κίτρινη κάρτα. Το ματς επεφύλασσε μεγάλες συγκινήσεις στο τέλος, όταν η Ράγιο κέρδισε πέναλτι στο 90’+8′ και την χρυσή ευκαιρία να κλέψει τον βαθμό. Το σασπένς ήταν τεράστιο καθώς ο Ρανταμέλ Φαλκάο, αστόχησε στην πρώτη προσπάθεια με τον διαιτητή για καλή του τύχη να δίνει επανάληψη. Έτσι, ο Κολομβιανός χάρισε τον βαθμό σε “νεκρό χρόνο” στη Βαγιεκάνο με δεύτερη προσπάθεια από τα έντεκα βήματα και διατήρησε την ομάδα του Ροντρίγκεθ στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.