H Γρανάδα “χάλασε” την παράσταση του Σουάρες

Στο ντέρμπι των “ουραγών”, η Αλμερία αντιμετώπισε τους “ερυθρόλευκους” σε ένα ματς ροντέο στο “Estadio de los Juegos Mediterráneos” για την 8η αγωνιστική της La Liga. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η ομάδα της Ανδαλουσίας βρήκε τα… ψυχικά αποθέματα και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3).

Με τις δυο ομάδες να μην έχουν γευτεί το αίσθημα της νίκης την φετινή σεζόν, μας χάρισαν μια απίστευτη ματσάρα έξι γκολ, στο ντέρμπι των “ουραγών”. Μάλιστα, η Αλμερία προηγήθηκε στο πρώτο μέρος, με το χατ τρικ του Λουίς Σουάρες σε πέντε λεπτά, έπειτα από τις τρεις ασίστ του Ραμαζάνι. Η Γρανάδα όμως… επέστρεψε από την “κόλαση” του πρώτου ημιχρόνου και απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Γρανάδα μπήκε πιο δυνατά, καθώς στο 11′ είχε την πρώτη μεγάλη στιγμή του ματς. Συγκεκριμένα, ο Μπογέ βρέθηκε στην περιοχή, αλλά το σουτ του Αργεντινού δεν βρήκε στόχο. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό, αλλά η διπλή ευκαιρία του Μπαπτιστάο δεν είχε κάποιο αντίκρισμα. Ωστόσο, το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, ήταν άκρως εντυπωσιακό για τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα, στο 40′ ο Λουίς Σουάρες έκανε το 1-0, έπειτα από την ασίστ του Ραμαζάνι. Στο 44′, η Αλμερία πραγματοποίησε το 2-0, με τον Κολομβιανό επιθετικό να πετυχαίνει το δεύτερο του τέρμα στο ματς, πάλι από πάσα του του Βέλγου φορ. Ο “ασταμάτητος” Σουάρες πέτυχε και τρίτο γκολ στο ματς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με την τρίτη ασίστ του Ραμαζάνι, κάνοντας το 3-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν πιο “χαλαροί” στον ματς λόγω και του άνετου προβαδίσματός, ενώ η ομάδα της Ανδαλουσίας έψαχνε την αντίδραση. Στο 56′ η Γρανάδα έχασε την ευκαιρία να μειώσει, όταν ο Μαξιμιάνο απέκρουσε το πέναλτι του Πουέρτας. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 66′ ο Θαραγόθα δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 3-1. Με την ψυχολογία του τέρματος, η ομάδα του Λόπεθ, βρήκε και δεύτερο γκολ. Στο 70′, ο Σάντσεθ πραγματοποίησε το 3-2, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Μάλιστα, η Γρανάδα δεν είχε πει την… τελευταία της λέξη, καθώς πραγματοποίησε το 3-3 με τον Ουζούνι, “παγώνοντας” το “Estadio de los Juegos Mediterráneos”, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ του αγώνα. Έτσι, οι δυο ομάδες συνεχίζουν να μοιράζονται τις δυο τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, ενώ παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.