Διέλυσε με… εφτάρα τη Ράγιο η Ατλέτικο

Oι “ροχιμπλάνκος” επικράτησαν 7:0 της Ράγιο Βαγιεκάνο στο “Estadio de Vallecas” στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της La Liga και πήραν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν άφησε το πόδι από το γκάζι σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και… διέλυσε με 7:0 τη Ράγιο Βαγιεκάνο στο “Estadio de Vallecas“. Οι παίκτες του Τσόλο Σιμεόνε… καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο το τρίποντο και στη συνέχεια έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην ευρεία νίκη τους.

Ο αγώνας:

Mε το… πόδι στο γκάζι μπήκε στην αναμέτρηση η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία βρήκε δίχτυα στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αντουάν Γκριεζμάν, τροφοδοτήθηκε από τον Ντε Πολ, σούταρε και άνοιξε από νωρίς το σκορ, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Οι “ροχιμπλάνκος”, δεν άργησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και να βάλουν γερές βάσεις νίκης στην αναμέτρηση. Ο Ντεπάι με εξαιρετικό σουτ, έγραψε το 2:0 και διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του. Στο 36ο λεπτό, η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε βρήκε ξανά δίχτυα αυτή τη φορά με τον Μολίνα που έκανε το 3:0.

Το δεύτερο μέρος ήταν μονόλογος για τους “ροχιμπλάνκος”. Μπήκαν και πάλι με το… μαχαίρι στα δόντια και δεν έδωσαν σε κανένα σημείο το δικαίωμα στη Ράγιο να επιτεθεί. Στο 73ο λεπτό, ο Μοράτα έκανε το 4:0 oυσιαστικά “κλειδώνοντας” τη νίκη για την ομάδα του. Η συνέχεια δόθηκε από τον Κορέα που στο 79′ μετέτρεψε σε θρίαμβο το πέρασμα της ομάδας του από την έδρα των έτερων Μαδριλένων, ενώ στο 84ο ο Ισπανός επιθετικός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 6:0. Ο Γιορέντε δύο λεπτά αργότερα, έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 7:0. Με την Ατλέτικο να πραγματοποιεί τεράστια νίκη και να κάνει το απόλυτο στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη La Liga.//Μ