“Όλα στο μηδέν” στο Λας Πάλμας – Ρεάλ Σοσιεδάδ

Ούτε τώρα κατάφερε κάποια ομάδα να πάρεις τους τρεις βαθμούς… με την “νεοφώτιστη” ομάδα να αναδεικνύεται ισόπαλη (0:0) στο “Estadio Gran Canaria” απέναντι στους Βάσκους στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της La Liga.

Ο Αγώνας

Οι “νεοφώτιστοι” μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, προσπαθώντας να βάλουν ένα γρήγορο γκολ στην αρχή του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 5′ με τον Σάντρο Ραμιρέζ, ο οποίος υποδέχτηκε μια τέλεια πάσα, αλλά το σουτ πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η ομάδα από τα Κανάρια συνέχισαν την πίεση της, έχοντας μια δεύτερη καλή στιγμή στο ματς στο 15′. Συγκεκριμένα, ο Ενζό Λοϊόντιτσε πραγματοποίησε την καλύτερη φάση του αγώνα, καθώς ο Γάλλος μέσος εξαπέλυσε ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι. Στην συνέχεια η Λας Πάλμας είχε την κατοχή του παιχνιδιού, χωρίς όμως να αλλάζει κάτι στο σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ Σοσιεδάδ ήταν εκείνη που πάτησε καλύτερα στο γήπεδο. Συγκεκριμένα, στο 55′ η ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ απείλησε με τον Τακεφούσα Κούμπο στέλνοντας την μπάλα πολύ πάνω από τα δοκάρια. Στα επόμενα λεπτά κυριάρχησαν οι μονομαχίες και τα σκληρά μαρκαρίσματα. Η επόμενη καλή φάση στο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο 74′. Οι Βάσκοι βγήκαν στην επίθεση και ο Μαρτίν Θουβιμέντι πήρε μια δύσκολη κεφαλιά με τον Άλβαρο Βάγες να του λέει “όχι”. H ομάδα από την Κανάρια είχε την δική της μεγάλη στιγμή στο 83′, με τον Ενζό Λοϊόντιτσε να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ και ο Άλεξ Ρεμίρο να αποκρούει στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Στην συνέχεια δεν υπήρξε άλλη ευκαιρία με τις δυο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 0:0, χωρίς να έχουν γευτεί το αίσθημα της νίκης για φέτος.//ΓΓ