Σεφτέ στις νίκες από τα 11 μέτρα για τη Χετάφε

Σε ένα παιχνίδι με δύο διαφορετικά ημίχρονα η ομάδα από την Μαδρίτη πήρε την νίκη κόντρα στην Αλαβές με 1:0 χάρις σε πέναλτι του Μπόρχα Μαγιοράλ στο 83ο λεπτό, αυτή ήταν και η πρώτη νίκη της Χετάφε στο πρωτάθλημα Ισπανίας

Χετάφε και Αλαβές αναμετρήθηκαν “Κολιζέουμ Αλφόνσο Πέρεθ” στο πλαίσιο τις τρίτης αγωνιστικής της La Liga με την Χετάφε να κάνει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα Ισπανίας (1:0), το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε από τη βούλα του πέναλτι ο Μπόρχα Μαγιοράλ.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε πολύ χαμηλό τέμπο, μπορεί και οι δύο ομάδες να επιχείρησαν αρκετά σουτ αλλά μόνο η ευκαιρία του Λατάσα στο 27 μπορεί να χαρακτηριστεί ως άξια λόγου, ο 22χρονος απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο μέσα στη περιοχή εξαπέλυσε ένα σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Σιβέρα. Τα εναπομείναντα λεπτά πέρασαν χωρίς οι δύο ομάδες να δημιουργήσουν κάτι το αξιοσημείωτο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το φτωχό 0:0.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με το δεύτερο. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Χετάφε έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ αλλά ο τερματοφύλακας της Αλαβές απέκρουσε την κεφαλιά του Μαξίμοβιτς. Στο 64ο λεπτό ήταν σειρά του Σόρια να δείξει τα αντανακλαστικά του, ο Αμπκάρ πήρε την κεφαλιά η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς το αριστερό παραθυράκι αλλά ο πορτιέρο των γηπεδούχων του αρνήθηκε το γκολ με εξαιρετική απόκρουση. Στο 77ο λεπτό ο Ντουάρτε έφτασε κοντά στο γκολ αλλά το σουτ από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ. Η λύτρωση για την Χετάφε ήρθε στο 83ο λεπτό, όταν ο Μουνουέρα έπειτα από τη βοήθεια του VAR καταλόγισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Αμπκάρ μέσα στην περιοχή και ο Μπόρχα Μαγιοράλ από τα 11 βήματα το μετέτρεψε σε γκολ δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του, αφού στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη της Χετάφε στο πρωτάθλημα Ισπανίας.