Απίθανο ματς στο “Θεράμικα”, τεράστια νίκη για Μπαρτσελόνα

Φοβερά πράγματα συνέβησαν στην έδρα της Βιγιαρεάλ, για την 3η αγωνιστική της La Liga, με τους Καταλανούς να πανηγυρίζουν τρεις πολύτιμους βαθμούς, επικρατώντας με 4:3, σε ένα παιχνίδι που δύσκολα θα ξεχαστεί για τις συγκινήσεις που χάρισε.

Η δύσκολη αποστολή των “μπλαουγκράνα” έμοιαζε να γίνεται αρκετά εύκολη, καθώς οι παίκτες του Τσάβι κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού. Από σέντρα του Γιαμάλ, ο Γκάβι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για το 1:0 στο 12′ και τρία λεπτά αργότερα, ο Ντε Γιονγκ με σουτ μέσα από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα των Καταλανών. Το 2:0 στο 15′ έβαλε τις βάσεις για μία άνετη νίκη της Μπαρτσελόνα, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη, αφού η Βιγιαρεάλ βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει άμεσα στο παιχνίδι, παρά το αρχικό “σοκ” με τα δύο γρήγορα γκολ των φιλοξενούμενων.

Στο 26′ τα “κίτρινα υποβρύχια” μείωσαν σε 2:1, εκμεταλλευόμενοι ένα κόρνερ που κέρδισαν. Από την εκτέλεση του Μπαένα, ο Φόιθ με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν. Πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Σόρλοθ. Ο Νορβηγός επιθετικός σκόραρε στο 40′ για το 2:2, έπειτα από ασίστ του Πεντράθα.

Το καλό φινάλε στο ημίχρονο έδωσε ώθηση στη Βιγιαρεάλ, που μπήκε με… φόρα στο δεύτερο μέρος και ολοκλήρωσε την ανατροπή, από συνεργασία των δημιουργών των δύο πρώτων γκολ της ομάδας του Κίκε Σετιέν. Ο Πεντράθα έδωσε στον Μπαένα κι αυτός με φανταστικό πλασέ έκανε το 3:2 στο 50′.

Η Μπαρτσελόνα που χαλάρωσε αρκετά μετά το καλό ξεκίνημα, “ξύπνησε” και πάλι, γύρισε τον διακόπτη, φέρνοντας το ματς ξανά στα μέτρα της. Προειδοποίησε στο 56′ με το δοκάρι σε σουτ του Γιαμάλ. Στο 72′ η ίδια φάση κατέληξε στα δίχτυα, καθώς ο Λεβαντόφσκι ήταν εκεί που έπρεπε για να πάρει το ριμπάουντ και να γράψει το 4:3. Είχε προηγηθεί στο 68′ η ισοφάριση σε 3:3 διά… ποδός Φεράν Τόρες.//ΜΠ.