Με το μυαλό στον… Ολυμπιακό πέρασε από την Καρδίτσα (highlights)

Χωρίς να ανεβάσει στροφές ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Καρδίτσα στο “Γ. Μπουρούσης” με 84-67, βελτίωσε το ρεκόρ του στο 19-1 και πλέον στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι της Πέμπτης κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για την Euroleague. Kορυφαίοι του αγώνα για την ομάδα του Αταμάν οι Λεσόρ και Μήτογλου που σημείωσαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Αρκετά ενδιαφέρον και εντυπωσιακό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στην Καρδίτσα. Η ομώνυμη ομάδα, ήταν αρκετά εύστοχη και αρκετά ουσιαστική και κατάφερε να έχει τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το ματς και το δεκάλεπτο έκλεισε στο ισόπαλο 22-22. Για την ομάδα του Παπανικολόπουλου, 6 πόντους είχε ο Μπουκάναν και 5 ο Μακ, ενώ για τους φιλοξενούμενους 6 έβαλε ο Μήτογλου και 5 ο Κέντρικ Ναν.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε, με το επιμέρους σκορ να είναι 5-4 υπέρ του Παναθηναϊκού μετά από πέντε λεπτά, με το “τριφύλλι” να προηγείται με 27-26 στο 15΄. Η Καρδίτσα με τους Μακ και Γιάνκοβιτς μείωσε στον πόντο, 32-31 στο 18′. Παρά την πίεση των γηπεδούχων, ο Ματίας Λεσόρ έκανε θραύση με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ και το “τριφύλλι” πήγε στα αποδυτήρια στο συν 10, 42-32.

Σκυτάλη από τον Λεσόρ πήρε ο Μπαλτσερόσφκι, ο οποίος ήταν αρκετά ουσιαστικός, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα επιμέρους 9-1 σερί και να εκτοξεύει την διαφορά στους 18, 51-33 στο 24′. Οι “πράσινοι” δεν κοιτούσαν πίσω και παρά το rotation του Αταμάν διατήρησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, 63-46 στο 28′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο συν 17 για τους “πράσινους”, 65-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα όπως ήταν λογικό έπεσε. Οι “πράσινοι” χαλάρωσαν αρκετά και η Καρδίτσα μείωσε στους 12, 71-59, 4.30′ για το φινάλε. Μπαλτσερόφσκι και Καλαϊτζάκης σκόραραν και έδωσαν και πάλι αέρα 15 πόντων στην ομάδα τους, 74-59. Η Καρδίτσα δεν τα παρατούσε και με ένα δικό της 5-0 έκανε το 75-64 με τρία λεπτά να απομένουν. Παρά τις όποιες προσπάθειες των Θεσσαλών, ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα να ανεβάσει τελικά την διαφορά του και να επικρατήσει με 84-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 32-42, 48-65, 64-87

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 7 (3/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 13 (6/9 δίποντα), Καμπερίδης 9 (3/3 τρίποντα), ΜακΚάλουμ 13 (4/5 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μακ 11 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μένεγκα, Δίπλαρος 2, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας 2, Σάιμπερτ, Γιάνκοβιτς 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 12 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές), Μπαλτσερόφσκι 9 (4/4 δίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γκραντ 8 (2/2 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν 5 (2/8 σουτ, 5 ασίστ), Μήτογλου 15 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μωραΐτης 4 (3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σλούκας 2 (1/6 σουτ), Παπαπέτρου 2 (5 ριμπάουντ), Λεσόρ 16 (6/11 δίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 5 (1), Ερνανγκόμεθ 6 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Μαντζούκας 3