Ο Κολοσσός διέσυρε τον ΠΑΟΚ και ελπίζει για την εξάδα (highlights)

Πραγματοποιώντας ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο (34-15), η ομάδα του Κούρο Σενγκούρα κέρδισε στην Ρόδο τον “Δικέφαλο του Βορρά” με 95-79, ανέβηκε στις 8 νίκες και πλέον υπάρχει τριπλή ισοβαθμία στην έκτη θέση με Κολοσσό, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ.

Την όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου. Η ομάδα του Κούρο Σενγκούρα ήταν καταπληκτική στο τρίτο δεκάλεπτο, έβαλε τις βάσεις για μία εύκολη νίκη και τελικά επικράτησε του ΠΑΟΚ με 95-79.

Πάρα πολύ νευρικός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν με συνέπεια. Οι Ροδίτες ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με 8-3 στο πρώτο πεντάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ βρήκε μεγάλα τρίποντα με Μίχαλακ και Φρίντρικσον και προσπέρασε σε 13-10 στο 7′. Οι Ροδίτες απάντησαν κι εκείνοι με δύο τρίποντα. Ένα του Μπιλλή κι ένα του Πόλεϊ κάνοντας το 16-13. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο συν ένα για τον Κολοσσό, 20-19 με καλάθι του Γκάουντλοκ.

O ΠΑΟΚ δεν σκόραρε σχεδόν για τρία λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι Ροδίτες με ένα 7-0 σερί, έκαναν το 27-19. Η ομάδα του Νεραντζάκη με Μαργαρίτη και Γουίλιαμς απάντησε με 5-0 για το 27-24. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο παιχνίδι, με το σκορ στο 15′ να είναι 31-30 με καλάθι του Γουίλιαμς. Τόσο ο Άλστον όσο και ο Φρίντρικσον σκόραραν και ο “Δικέφαλος του Βορρά” έκανε το 45-43, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Τελικά ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια στο συν 2, 47-45.

Με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 12-2 σερί μπήκε ο Κολοσσός Ρόδου στο τρίτο δεκάλεπτο και μέσα σε τρία λεπτά για το 57-49. Η ομάδα του Σενγκούρα έκανε ό,τι ήθελε και ανέβασε την διαφορά της στους 12 πόντους, 61-49. Οι γηπεδούχοι δεν σταματούσαν πουθενά, ήταν εντυπωσιακοί τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, παίρνοντας την μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, 69-51 στο 27′. Τελικά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο συν 17, 79-62.

O ΠΑΟΚ με Φρίντρικσον και ΜακΝις μπήκε αρκετά καλά στην τελευταία περίοδο και μείωσε στους 11 πόντους, 82-71 στο 33′. H ομάδα του Νεραντζάκη έφτασε ακόμα πιο κοντά, στους 10, 85-75, αλλά οι Ροδίτες με δύο τρίποντα έκαναν το 91-75 στο 37′ και επί της ουσίας τελείωσαν το παιχνίδι. Ο Φρίντρικσον με συνεχόμενα λέι απ μείωσε στους 12, 91-79 αλλά δεν υπήρχε χρόνος για τους Θεσσαλονικείς. Ο Κολοσσός επικράτησε με 95-79 και συνεχίζει να ελπίζει για την κατάληψη της έκτης θέσης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 45-47, 79-62, 95-79

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Ουτόμι 13 (2/6 τρίποντα), Πετρόπουλος, Σίτου 3 (1/4 δίποντα), Πόλεϊ 15 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/5 βολές, 12 ριμπάουντ), Περάντες 13 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκάουντλοκ 24 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κολοβέρος 8 (3 ασίστ), Παπαγιάννης, Μπιλλής 3 (1), Καμαριανός, Παπαδάκης, Μπραΐκοβιτς 16 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): Τάουνς 8 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΝις 11 (7 ριμπάουντ), Σχίζας 2, Φρίντρικσον 20 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 3, Αρσενόπουλος, Σωτηρίου, Μίχαλακ 7 (1), Άλστον 6, Γουίλιαμς.