Πήρε το “θρίλερ” στα Λιόσια ο Προμηθέας (highlights)

Οι Πατρινοί πήραν το ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Basket League, καθώς επικράτησαν με 91-87 στην έδρα της ΑΕΚ και έκαναν σημαντικό βήμα για την κατάληψη μίας θέσης στην πρώτη τετράδα, αφού έμειναν όρθιοι απέναντι στην αντεπίθεση της “Ένωσης”, που επέστρεψε από το -14, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της.

Mε τους Νάιτ και ΜακΡέι, η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο μετά το αρχικό 5-2, ο Προμηθέας πήρε στα χέρια του τον έλεγχο του αγώνα. Οι Πατρινοί έτρεξαν σερί 8-0 με τους Στέφενς, Ρέινολντς και Ετσενίκε, για να προσπεράσουν με 10-5 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η “Ένωση” έμεινε για παραπάνω από τρία λεπτά χωρίς πόντο και το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στα Άνω Λιόσια, έχοντας προβάδισμα τριών πόντων (17-14).

Η ΑΕΚ κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, βρίσκοντας σκορ από τους Κουζμίνσκας και Μόργκαν, με το σύνολο του Ηλία Ζούρου να περνάει μπροστά με 18-17. Οι Μπαζίνας και Στέφενς ξεκίνησαν την αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κυριάρχησαν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης. Ο Ετσενίκε ήταν αποτελεσματικός κάτω από το καλάθι και τα μακρινά σουτ των Κόνιαρη και Ρέινολντς, έφεραν τον Προμηθέα στο +8 (40-32) στην ανάπαυλα.

Mε το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους στο παιχνίδι, ήρθε και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για τους Πατρινούς δια χειρός Χέιλ, που έκανε το 42-32. Ο Αμερικανός γκαρντ, μαζί με τους Χρυσικόπουλο και Ρέινολντς πέτυχαν τρία συνεχόμενα τρίποντα, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να βρεθεί στο +14 (55-41) στα μισά της τρίτης περιόδου. Εκεί όμως ο Ζούρος κατάφερε να αφυπνίσει τους παίκτες του με το τάιμ άουτ που πήρε. Η ΑΕΚ έτρεξε σερί 10-0 και μείωσε σε 55-51 στο 27′, ενώ με τρίποντο του Καράμπελα στην εκπνοή, πέρασε μπροστά με 61-60 έπειτα από αρκετή ώρα.

Μετά το ξέσπασμα αυτό στο τέλος της τρίτης περιόδου, η ΑΕΚ έδειχνε να έχει επιστρέψει για τα καλά και να ελέγχει το παιχνίδι. Με πρωταγωνιστή τον Κουζέλογλου, η “Ένωση” βρέθηκε στο +3 (68-65), 8:16 πριν το φινάλε του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο και ο Χόλινς με τρίποντο έβαλε μπροστά τους “κιτρινόμαυρους” με 79-77 στο 37′. Το σημαντικότερο καλάθι όμως το πέτυχε ο Χέιλ, ο οποίος διαμόρφωσε το 85-83, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Με βολή ο Κάουαν έκανε το 86-83 στα 46”. Ο Κουζέλογλου μείωσε γρήγορα σε 86-85, αλλά ο Προμηθέας ήταν εύστοχος στο φινάλε από τη γραμμή των βολών και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-40, 61-60, 87-91

ΑΕΚ (Ζούρος): Ραντλ, Αγραβάνης 1 (0/4 σουτ, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης, Νάιτ 15 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ασίστ), ΜακΡέι 15 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Καράμπελας 3 (1), Χόλινς 3 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 5, Κουζμίνσκας 14 (5/8 δίποντα, 4/4 βολές), Κουζέλογλου 15 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μόργκαν 16 (6/6 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 13 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Κόνιαρης 5 (1), Χρυσικόπουλος 6 (2), Στίβενς 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Χέιλ 21 (3/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ασίστ), Κάουαν 7 (0/5 σουτ, 7/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπαζίνας 5 (1), Πάπας 1, Κόφι 11 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Ετσενίκε 10 (5/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ)