Άνετο πέρασμα από την Πάτρα για το Περιστέρι (highlights)

H ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον ουραγό Απόλλωνα, μετά την πρώτη περίοδο και μπορεί στο τέλος να χαλάρωσε, ωστόσο έφθασε χωρίς προβλήματα σε μία εύκολη επικράτηση με 74-63 για την 20η αγωνιστική της Basket League.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Απόλλωνα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου έκαναν καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση και χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από δύο αγωνιστικά λεπτά για να προηγηθούν με 9-2. Το Περιστέρι απάντησε άμεσα με δύο καλάθια του Τόμπσον και τρίποντα από τους Γουίλιαμς και Μήτρου-Λονγκ, για να προηγηθεί με 12-11 στα μισά της πρώτης περιόδου. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια στη συνέχεια, αλλά οι Πατρινοί πέτυχαν τέσσερις συνεχόμενους πόντους με τους Μπλέιλοκ και Πέρκινς, για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +3 (21-18).

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο αμυντικό κομμάτι. Η πίεση των φιλοξενούμενων, οδήγησε σε κακές επιθετικές επιλογές τους γηπεδούχους, που αντιμετώπιζαν τεράστια δυσκολία στο σκοράρισμα. Το Περιστέρι κατάφερε να είναι πιο αποτελεσματικό, παίρνοντας λύσεις από τους Μήτρου-Λονγκ, Ρένφρο και Χουγκάζ, την ίδια ώρα που ο Απόλλων πέτυχε μόνο ένα σουτ εντός πεδιάς. Επιμέρους 16-6 στο δεύτερο δεκάλεπτο από την ομάδα των δυτικών προαστίων, η οποία πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα επτά πόντων (34-27).

Το Περιστέρι μπήκε με… φόρα στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους, με τον Τόμπσον να κυριαρχεί και στις δύο ρακέτες. Κάπως έτσι, οι “κυανοκίτρινοι” βρέθηκαν στο +13 (40-27, 22′). Μπορεί οι Αμερικανοί του Απόλλωνα να “ξύπνησαν” σιγά-σιγά, ανεβάζοντας την παραγωγικότητα της ομάδας του Γιάννη Χριστόπουλου, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο, εκτελώντας με καλά ποσοστά από την περιφέρεια. Με τρίποντα από τους Πουλιανίτη και Χουγκάζ, το Περιστέρι έφθασε στο +17 (58-41), λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Τίποτα δεν θα μπορούσε να αλλάξει στην αναμέτρηση στο τελευταίο δεκάλεπτο, τόσο λόγω της διαφοράς, αλλά κυρίως εξαιτίας της εικόνας που παρουσίαζαν οι δύο ομάδες πάνω στο παρκέ του κλειστού της Περιβόλας. Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη ήταν απόλυτα κυρίαρχο και σε δύο περιόδους, την δεύτερη και την τρίτη, “καθάρισε” το ματς με συνοπτικές διαδικασίες. Οι φιλοξενούμενοι έφθασαν τη διαφορά μέχρι και τους είκοσι πόντους (70-50, 34′) και στη συνέχεια άφησαν το πόδι από το… γκάζι, επιτρέποντας στον Απόλλωνα να μειώσει στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 27-34, 43-58, 63-74

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 16 (7/12 δίποντα, 2 κλεψίματα), Βησσαρίου 3, Γκιουζέλης, Πέρκινς 5 (5 ριμπάουντ) , Μπράουν 8 (7 ριμπάουντ), Μπλέιλοκ 2, Όσμπορν 18 (2/3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Σαλούστρος, Μπλοντίν 11 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καφεζάς, Καγιώνης.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ, Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Λοβ 5 (6 ασίστ), Κασελάκης 3 (5 ασίστ) , Τόμπσον 14 (8 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/8 βολές, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης 6 (2) , Ρένφρο 10 (8 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 3, Χουγκάζ 9 (3/5 τρίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζούγρης 4 (3 ριμπάουντ).