Αρχηγού παρόντος… δεν χάνει (highlights)

Με τον Κώστα Παπανικολάου να φωνάζει «παρών» όταν το ματς… δυσκόλεψε, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Λαυρίου με το εμφατικό 84-63 στο “Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας” για την 20η αγωνιστική της Basket League.

Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν την 18η φετινή τους νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον έχουν όσες και ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός, που την Κυριακή (10/3, 17:15, ΕΡΤ3) αγωνίζεται στην Καρδίτσα. Από την άλλη, το σύνολο του Κώστα Μέξα έκανε μία σπουδαία προσπάθεια, αλλά έπεσε στο 7-13, συνεχίζοντας να βρίσκεται μακριά από τις θέσεις του υποβιβασμού. Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο αρχηγός των Πειραιωτών, ο οποίος τελείωσε το ματς με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο ρυθμός ήταν υψηλός από τα πρώτα λεπτά και αυτό επέτρεψε στον Ολυμπιακό να πάρει ένα γρήγορο προβάδισμα πέντε πόντων (10-5, 3′), με τον Κάνααν να πρωταγωνιστεί. Το Λαύριο… αντέδρασε και πλησίασε στον έναν (12-11, 5′), χάρη κυρίως στις προσπάθειες του Μουράτου. Οι Πίτερς και Φαλ πήραν πρωτοβουλίες στην επίθεση και οδήγησαν στο +9 (20-11, 8′) τους γηπεδούχους, που βελτιώνονταν όσο περνούσε η ώρα. Το δεκάλεπτο έληξε στο 22-15.

Δύο τρίποντα από τους Χόρχλερ και Τζάκσον έφεραν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση… βολής (23-21, 11′). Μάλιστα, λίγο αργότερα κατάφεραν να προηγηθούν (27-26, 13′), χάρη σε κάρφωμα του πρώην φόργουορντ του Άρη. Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με ένα σερί 6-0, μετά από ένα άμεσο τρίποντο του Πίτερς κι ένα έμμεσο του ΜακΚίσικ (32-27, 15′). Οι παίκτες του Μέξα κράτησαν για αρκετή ώρα το προβάδισμα και παραλίγο να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια. Ωστόσο, ένα buzzer-beater τρίποντο του Κάνααν από τα εννέα μέτρα έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες με 44-42.

Ο ρυθμός ήταν σαφέστατα χαμηλότερος στην αρχή του δευτέρου μέρους. Ο Ολυμπιακός όμως ήταν… αποφασισμένος να “καθαρίσει” το παιχνίδι. Ένα επιθετικό κρεσέντο του Παπανικολάου ανέβασε τη διαφορά στους επτά (54-47, 25′). Στη συνέχεια προσέθεσε τέσσερις πόντους ο Πίτερς και ο αρχηγός έπιασε το… 13άρι (60-47, 28′). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Μπαρτζώκα να… ξεφεύγει και να επιστρέφει στον πάγκο της προηγούμενη με 70-52.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε… διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη διαφορά να μοιάζει μη αναστρέψιμη. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με ένα σερί 5-0 χάρη στους Κάνααν και Παπανικολάου (75-52, 31′). Ο προπονητής των γηπεδούχων άνοιξε το ροτέισον, μιας και επί της ουσίας όλα είχαν κριθεί. Ο ρυθμός είχε πέσει για τα καλά, με τις δύο ομάδες να σκέφτονται πλέον τις επόμενες υποχρεώσεις τους. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 84-63 υπέρ του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Κάνααν 13 (2/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 19 (2/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ράιτ 9 (4/6 δίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λούντζης 2, Ροζακέας, Πετρούσεβ 4 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τανούλης 2, ΜακΚίσικ 5 (4 ριμπάουντ), Αμπόση

Λαύριο (Κώστας Μέξας): Μουρ 8 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουράτος 6 (3/4 δίποντα, 4 ασίστ), Γκρόμοβς 5 (5 ριμπάουντ), Ζάρας 5 (1), Θόρντον 13 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Καστανέδα 8 (2/9 σουτ), Τζάκσον 9 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόρχλερ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, Δεϊμέζης, Βαζούκης