Σεφτέ στις νίκες για τον Αστέρα

Οι Αρκάδες με πολύ καλό πρώτο ημίχρονο έκαναν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, χάρις σε τέρματα του Μπαρτόλο και του Μιριτέγιο.

Την πρώτη του νίκη έκανε ο Αστέρας Τρίπολης κόντρα στον ΟΦΗ, οι γηπεδούχοι είχαν αρκετά καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο αμύνθηκαν μην αφήνοντας περιθώριο στους Κρητικούς να επιστρέψουν στον αγώνα.

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και απείλησε μόλις στο 3ο λεπτό όταν ο Μουνάφο έβγαλε την σέντρα ο Σίτο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 13ο λεπτό, ο Αργεντίνος έβγαλε πάλι μια σέντρα, ο Μπαρτόλο έπιασε το σουτ στη κίνηση αλλά δεν βρήκε στόχο. Το γκολ που έψαχναν οι γηπεδούχοι ήρθε στο επόμενο λεπτό. Έπειτα από γέμισμα από τα αριστερά, ο Μιριτέγιο έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και γύρισε στον Μπαρτόλο που από κοντά έκανε το 1-0. Οι Αρκάδες όμως δεν σταμάτησαν εκεί, 7 λεπτά αργότερα ο δημιουργός του πρώτου γκολ έγινε σκόρερ. Ο Ρεγκίς εκτέλεσε φάουλ ο Μιριτέγιο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και έπειτα στα δίχτυα μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στον Μανδά. Στο 28 λεπτό ο ΟΦΗ απείλησε για την μείωση του σκορ αλλά η κεφαλιά του Φελίπε πέρασε άουτ. Οι Κρητικοί προσπάθησαν στον εναπομείναντα χρόνο του πρώτου ημιχρόνου να φτάσουν στην επίτευξη κάποιου τέρματος αλλά δεν τα κατάφεραν και το 2:0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΟΦΗ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι αλλά ο διαιτητής και ο VAR έδωσαν επιθετικό φάουλ του Τοράλ πάνω στον Μιριτέγιο. Η πρώτη τελική στο δεύτερο ηίχρονο για τους Κρητικούς ήρθε στο 61ο λεπτό, με μακρινό σουτ του Τοράλ που μπλόκαρε εύκολα ο Παπαδόπουλος. Στο 82ο λεπτό ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ. Ο Ριέρα από την μπαλιά του Λάρσον, κοντρόλαρε την μπάλα την έφερε μπροστά του, εκτέλεσε, αλλά αστόχησε. Στο 86ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πάλι κοντα στην ισοφάριση αλλά το πλασέ του Νέιρα έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Τζουκάνοβιτς. Το γκολ που έψαχνε ο ΟΦΗ το βρήκε ο Αστέρας. Ο Καλτσάς απέφυγε τον Βούρο, βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα και έκανε το 3-0. Δίνοντας έτσι διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.