Είχαν πάθος, ευκαιρίες, αλλά… όχι γκολ

Στο Αγρίνιο, Παναιτωλικός και ΠΑΣ Γιάννινα, έχασαν αρκετές φάσεις, όμως έμειναν στο απόλυτο “μηδέν” (0:0) στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Με νέο προπονητή, Γκάμπριελ Σούρερ, και νέες βλέψεις ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Super League ο Παναιτωλικός, ο οποίος έκανε την πρεμιέρα του κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, όμως το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο 0:0. Αξίζει να σημειωθεί, πως τα “καναρίνια” διαμαρτύρονται για τη φάση του Καρέλη στο 64′, η οποία σύμφωνα με τον διαιτητή του αγώνα δεν πέρασε την γραμμή, ενώ στην επόμενη φάση, ο ΠΑΣ σκόραρε με τον Γκάρο, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR για οφσάιντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αργό “τέμπο” εκατέρωθεν και καμία από τις δυο ομάδες δεν απείλησε στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά. Στο 17′, ο ΠΑΣ Γιάννινα ανέβασε “στροφές” και ο Τσαούσης προσπάθησε με  δυνατό σουτ από μακριά, όμως δεν είχε καμία τύχη η ενέργειά του, ενώ στο 23ο λεπτό, ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα για τον Παναιτωλικό. Μετά από το λάθος της άμυνας του ΠΑΣ, ο Ντίας έγινε αποδέκτης, όμως το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Κλέιμαν. Οι Ηπειρώτες βρήκαν καλύτερο ρυθμό και στο 25′ απείλησαν με το σουτ του Τζίμα, όμως στο 27′, “άγγιξαν” το γκολ. Ο Τζίνο βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, όμως ο Καπίνο πραγματοποίησε μία σπουδαία επέμβαση. Τα “καναρίνια” προσπάθησαν να “πατήσουν περιοχή” με τον Καρέλη να δείχνει αρκετά κινητικός, όμως χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Λίγο πριν την ανάπαυλα, στο 43′, ο Ντίας βγήκε απέναντι από τον Κλέιμαν, όμως ο Ισραηλινός γκολκίπερ είπε “όχι” και στη συνέχεια το σουτ του Πέρεζ πέρασε άουτ και με αυτόν τον τρόπο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το απόλυτο “μηδεν”.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το δεύτερο μέρος και βρήκαν χώρους κυρίως με τον Καρέλη, ο οποίος όμως δεν απείλησε ιδιαίτερα με δυο ενέργειες που έκανε. Στο 57′, οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία με το φάουλ που εκτέλεσε ο Σόρια, το οποίο πέρασε όμως άουτ. Στην επόμενη φάση, το σουτ του Μπαλντασάρα κατέληξε στην “αγκαλιά” του Κλέιμαν. Στο 64ο, ο Παναιτωλικός βρήκε χώρο από τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Καρέλη, ο οποίος με ένα σουτ από κοντά… νικήθηκε από τον Κλέιμαν και ο Τσαούσης έσωσε τη φάση διώχνοντας την μπάλα πάνω στη γραμμή, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για το ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Στην αμέσως επόμενη φάση, οι Ηπειρώτες στην αντεπίθεση βρήκαν δίχτυα με την κεφαλιά του Γκάρο, όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR για οφσάιντ. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, όμως το σύνολο του Θανάση Στάικου προσπάθησε να βρει γκολ με τον Τζίνο να σουτάρει, όμως να μην βρίσκει στόχο, όπως ανάλογη ήταν και η ενέργεια του Λιάσου στη συνέχεια. Στο 89ο λεπτό ο Σόρια βρέθηκε σε καλή θέση από τα δεξιά, όμως ο Καπίνο έδειξε ξανά καλά αντανακλαστικά. Τα “καναρίνια” στις καθυστερήσεις απείλησαν με μία… έμπνευση του Ζοάο Πέδρο, ο οποίος πήγε να βάλει απίθανο γκολ με τακουνάκι, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κλέιμαν. Σε μία… τελευταία προσπάθεια για τη νίκη, ο Παναιτωλικός έχασε μεγάλη ευκαιρία με το πλασέ του Χουάνπι από το ύψος του πέναλτι να καταλήγει στην “αγκαλιά” του Κλέιμαν και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο 0:0.