Υπέταξε τον Βόλο και τώρα… Μπράγκα

Οι “πράσινοι” πραγματοποίησαν την πρώτη τους νίκη χωρίς να… ιδρώσουν επικρατώντας 3:0 της ομάδας της Μαγνησίας και τώρα είναι με το μυαλό στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός είχε από τα πρώτα λεπτά τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, δεν ένιωσε την παραμικρή αντίσταση από τον Βόλο και ξεκίνησε ιδανικά τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο Πρωτάθλημα, επικρατώντας 3:0. Πλέον, το μυαλό στρέφεται στη Μπράγκα και τη ρεβάνς για τα πλέι οφ του Champions League που θα διεξαχθεί την Τρίτη (29/8, 22:00) στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια και κυνήγησε να πάρει από νωρίς τα ηνία του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πίεσαν και κατάφεραν να βρουν δίχτυα μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα, ο Κρούζλιας έδιωξε πάνω στον Σιέλη, με τη μπάλα να… στρώνεται στον Τσέριν που από κοντά δεν αστόχησε και άνοιξε το σκορ. Οι “πράσινοι” συνέχισαν δυνατά και πίεσαν για ακόμη ένα γκολ. Ο Βόλος από την άλλη είναι πίσω, αμύνεται και περιμένει. Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα της Μαγνησίας, ήρθε στο 20ο λεπτό με τον Άλχο που έκανε εξαιρετική σέντρα στον Μαχαίρα, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Το “τριφύλλι” συνέχισε ανεβασμένο και έψαξε το γκολ, με τον Κώτσιρα ο οποίος με εξαιρετική προσπάθεια, τρύπησε την αντίπαλη άμυνα, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, αναγκάζοντας τον Σιαμπάνη να αποκρούσει με το πόδι και να διώξει σε κόρνερ. Λίγο μετά το πρώτο ημίωρο, οι “πράσινοι” έφτασαν στην επίτευξη ενός ακόμη τέρματος. Αυτή τη φορά ο Ιωαννίδης με δυνατή κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάρ, έγραψε το 2:0, που διατηρήθηκε έως το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, oι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς… έστησαν το ίδιο σκηνικό με το πρώτο μέρος. Στο 51ο λεπτό, ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Αϊτόρ, του οποίου το σουτ κατέληξε λίγο άουτ, ενώ δυο λεπτά αργότερα, ο ίδιος εκτέλεσε φάουλ και ο Βέρμπιτς βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι με την μπάλα να περνά ξανά εκτός. Στο 60ο λεπτό ήρθε η σειρά του Βόλου να απειλήσει, με τον Μωραΐτη να τροφοδοτείται από τον Τσοκάνη και να κάνει το σουτ, με τον Μπρινιόλι να λέει “όχι” και να κρατά ανέπαφη την εστία του. Οι “πράσινοι” συνέχισαν να πιέζουν βρίσκοντας και τρίτο τέρμα. Ο Κώτσιρας, έκανε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, ο Βέρμπιτς πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Σιαμπάνη, γράφοντας το 3:0. Στα επόμενα λεπτά όπως είναι φυσικό ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ.

Έτσι το 3:0 διατηρήθηκε έως το τέλος, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην πρώτη νίκη του στο Πρωτάθλημα επί του Βόλου, να ξεκινά ιδανικά τη σεζόν και πλέον να στρέφει την προσοχή του στο ματς της επόμενης Τρίτης στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας κόντρα στην Μπράγκα, στη ρεβάνς που μπορεί να τους στείλει στους ομίλους του Champions League.

Γκολ: 11′ Τσέριν,37′ Ιωαννίδης, 74′ Bέρμπιτς
Κίτρινες: 56′ Σχένκεφελντ / 50′ Κόμπα, 76′ Κρούζλιακ, 89′ Tάχατος

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Μλαντένοβιτς, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον (70′ Πάλμερ-Μπράουν), Κώτσιρας, Πέρεθ (46′ Αραό), Τσέριν, Μπερνάρ (82′ Ντζούρισιτς), Παλάσιος (46′ Aϊτόρ), Βέρμπιτς, Ιωαννίδης (58′ Σπόραρ)

Βόλος: Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Κρούζλιακ, Λούνα (67′ Κίτσος), Τσοκάνης (81′ Μεταξάς), Γκλάβτσιτς (46′ Μπαριέντος), Μαχαίρας (67′ Τάχατος), Κόμπα, Ντέλετις, Μραζ (46′ Μωραΐτης)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στη Super League: