Ο Σβαμπ έλυσε τον “γόρδιο δεσμό” και λύτρωσε τον ΠΑΟΚ

Το ματς στο Περιστέρι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου, που βρέθηκε μπροστά σε… γκέλα στην 21η αγωνιστική της Super League, αλλά βρήκε δίχτυα στο 89′ και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 2-0 του Ατρόμητου.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 5′ δημιούργησαν μία πολύ σημαντική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Ο Τάισον τροφοδότησε τον Τόμας, ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι, ενώ ούτε ο Σάστρε μπόρεσε να σκοράρει σε δεύτερο χρόνο, καθώς με τον Τσιντώτα εξουδετερωμένο σημάδεψε άστοχα. Πριν τη συμπλήρωση δέκα αγωνιστικών λεπτών, ο “Δικέφαλος του Βορρά” απείλησε ξανά από φάουλ του Ζίβκοβιτς, όμως την κεφαλιά του Μεϊτέ μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα, αλλά και άτυχοι, αφού είδαν για δεύτερη φορά την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι, όταν ο Τάισον δοκίμασε το πόδι του, έπειτα από ατομική προσπάθεια στο 18′. Σταδιακά ο ρυθμός έπεσε, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν δημιουργούσαν πλέον αξιόλογες ευκαιρίες με την ίδια συχνότητα. Οι φιλοξενούμενοι ξεκινήσαν τις περισσότερες επιθέσεις τους από τα αριστερά με τους Μπάμπα και Τάισον και σε μία από αυτές, ο Ζίβκοβιτς έκανε το γυριστό σουτ από καλό σημείο στο 37′, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Τελικά, οι “ασπρόμαυροι” βρήκαν δίχτυα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, καθώς έπειτα από αρκετά λεπτά, ο VAR ακύρωσε για οφσάιντ το γκολ του Οζντόεφ στο 41′. Έτσι, το 45λεπτο έκλεισε στο 0-0 με τον ΠΑΟΚ να έχει 11 τελικές και τον Ατρόμητο καμία.

Τίποτα δεν άλλαξε στο παιχνίδι η ανάπαυλα, καθώς το δεύτερο μέρος άρχισε από εκεί που τελείωσε το πρώτο. Ο ΠΑΟΚ μπήκε με τις ίδιες διαθέσεις στο δεύτερο 45λεπτο και είχε διαρκώς την μπάλα στην κατοχή του, προσπαθώντας να διασπάσει την άμυνα του Ατρόμητου. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” άγγιξε το γκολ στο 56′. Ο Τάισον βρήκε υπέροχα τον Ζίβκοβιτς στην περιοχή, αυτός έστρωσε στον Τόμας κι εκείνος πλάσαρε με τη μια μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Πάντως, όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου δυσκολεύονταν όλο και περισσότερο να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία, με την πολυπρόσωπη αμυντική γραμμή των γηπεδούχων να τους βάζει δύσκολα. Τελικά το γκολ ήρθε στο 89′, με την πρώτη τελική του ΠΑΟΚ στον στόχο στο δεύτερο ημίχρονο. Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Τσιντώτα μετά από γέμισμα του Τάισον, ο Σβαμπ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στον ουρανό της εστίας για το 1-0. Αυτή η εξέλιξη ανάγκασε την ομάδα του Σάσα Ίλιτς να ανεβάσει τις γραμμές της και οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν ένα λάθος του Τσιντώτα, με τον Κωνσταντέλια με μακρινό σουτ σε άδεια εστία να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 90’+3′.

ΓΚΟΛ: 89′ Σβαμπ, 90’+3′ Κωνσταντέλιας

Κίτρινες: 45’+4′ Ασεβέδο, 69′ Τσακμάκης, 85′ Φριντγιόνσον / 45’+6′ Τόμας, 90’+1′ Μεϊτέ