Μπαλάρα, τεσσάρα και… 6άδα για τη Λαμία

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου επικράτησε με το εμφατικό 4-1 του ΠΑΣ στα Γιάννινα, εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Αστέρα Τρίπολης στην έδρα της ΑΕΚ και μπήκε στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ της Super League.

Η Λαμία πέτυχε την τρίτη σερί της νίκη στο πρωτάθλημα, καταφέρνοντας έτσι να ανέβει στην πολυπόθητη 6η θέση. Ο σύλλογος της Φθιώτιδας έφτασε τους 30 βαθμούς, έναν περισσότερο από τους Αρκάδες. Από την άλλη, ο ΠΑΣ έμεινε ουραγός με 12 πόντους και πλέον οι πιθανότητές του για παραμονή… λιγοστεύουν. Εντυπωσιακό στατιστικό τα δύο (!) χαμένα πέναλτι του Καρλίτος.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν απειλητικοί από τις πρώτες στιγμές του ματς, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Στο 12′ ο Καρλίτος εκτέλεσε πέναλτι που κέρδισε ο Μαρτίνεθ, όμως ο Αθανασίου απέκρουσε το χτύπημα. Ο Ισπανός πήρε… το αίμα του πίσω οκτώ λεπτά αργότερα, όταν βρέθηκε απέναντι από τον πορτιέρε του ΠΑΣ και τον νίκησε για το 1-0. Μόλις δύο λεπτά αργότερα ήρθε νέο τέρμα, αυτήν τη φορά με τον Αμαράλ, ο οποίος έκανε μία τρομερή ατομική προσπάθεια και πλάσαρε τον Αθανασίου για το 2-0. Οι γηπεδούχοι μείωσαν πριν τελειώσει το ημίχρονο (41′), με τον Κόντε να πιάνει κεφαλιά προ κενής εστίας, μετά από φάση διαρκείας. Μάλιστα, στο 45′ λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν, όταν ο Εραμούσπε είδε το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι.

Στο 59ο λεπτό ο Μαρτίνεθ κέρδισε ξανά την εσχάτη των ποινών, αυτήν τη φορά από παράβαση του Αθανασίου. Ο Καρλίτος ανέλαβε ξανά την εκτέλεση, όμως ο κίπερ του ΠΑΣ απέκρουσε για δεύτερη φορά ένα χτύπημα του Ισπανού. Ωστόσο, αμέσως μετά η ομάδα της Φθιώτιδας βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, μιας και ο Τσιλούλης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του… ήρωα των γηπεδούχων που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, με αποτέλεσμα να γίνει το 3-1. Ο φορμαρισμένος μεσοεπιθετικός του Βόκολου έγραψε και τον… επίλογο, μιας και δεν αστόχησε σε τετ α τετ στο 81′ διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

ΓΚΟΛ: 41′ Κόντε – 20′ Καρλίτος, 22′ Αμαράλ, 62′, 81′ Τσιλούλης

Κίτρινη: 12′ Καραχάλιος, 32′ Παντελάκης, 60′ Αθανασίου, 90’+1′ Τζίμας, 90’+2′ Εραμούσπε – 27′ Στάνκο, 45′ Σλίβκα, 51′ Καρλίτος