Χωρίς νικητή το ντέρμπι παραμονής στο Βόλο

Βόλος και Παναιτωλικός ήθελαν τη νίκη για να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά το τελικό 1-1 στο Πανθεσσαλικό αφήνει τις δύο ομάδες στο +4 και στο +3 αντίστοιχα από ΠΑΣ Γιάννινα και Κηφισιά που βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Super League, Βόλος και Παναιτωλικός ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο Πανθεσσαλικό, αποτέλεσμα που τους κρατάει κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Λεβέν Σενγκέλια άνοιξε το σκορ για τον Παναιτωλικό στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης με απίθανο πλασέ. Ο Γεωργιανός έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Κόβατς που δεν μπόρεσε να το αποσοβήσει. Στο 11′ ο Ντέλετις έκανε επικίνδυνο γύρισμα στη μικρή περιοχή, ο Στεργιάκης πρόλαβε τον Ασεχνούν και αποσόβησε τον κίνδυνο. Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 15′. Εξαιρετική κούρσα του Γιώργου Μύγα, ο Έλληνας μπακ απέφυγε δυο αντιπάλους, έπιασε διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, ο Στεργιάκης απέκρουσε, όμως ο Γκαρσία ήταν στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή και με το γόνατο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 26′ ο Καρέλης έστρωσε στον Χατζηθεοδωρίδη εκτός περιοχής, αυτός έκανε το σουτ, αλλά ο Καλογερόπουλος έβαλε το στοπ με το κορμί του. Ο Μύγας στο 35′ απέφυγε ωραία έναν αντίπαλο και δοκίμασε το σουτ με το δεξί από μακρινή απόσταση. Δεν ήταν άσχημο, όμως πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Στεργιάκη. Ευκαιρία στο 45’+1′ για τον Παναιτωλικό. Ο Καρέλης έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και πήρε περίεργη τροχιά. Ο Κόβατς απομάκρυνε με τη συνδρομή του δοκαριού σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους φιλοξενούμενους και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Ο Παναιτωλικός πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει τα καρέ του Κόβατς. Καλή στιγμή για τον Βόλο στο 68′. Ο Στεργιάκης έκανε άστοχη έξοδο μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο Μωραΐτης έπιασε την κεφαλιά και ο Οικονόμου με τον ώμο του παραχώρησε κόρνερ. Δεν σημειώθηκε καμία άλλη αξιόλογη φάση στα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες κοιτούσαν πρωτίστως να μην ηττηθούν και το τελικό 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΓΚΟΛ: 15′ Γκαρσία / 8′ Σενγκέλια
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 16′ Γκαρσία, 87′ Τσοκάνης / 1′ Σενγκέλια, 28′ Πέρες, 89′ Μλάντεν, 90′ Οικονόμου

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κόβατς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Ασλανίδης, Άλχο, Ντέλετιτς (57′ Ποπέσκου), Γκλάβτσιτς (81′ Ντε Καμπς), Μπαριέντος (57′ Τσοκάνης), Ασενούν, Κόμπα (64′ Μωραΐτης), Γκαρσία (81′ Μπερτόγλιο).

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Μαλής, Οικονόμου, Μλάντεν, Τορεχόν, Μαυρίας (57′ Μπακάκης), Χατζηθεοδωρίδης (84′ Ανιόρ), Πέρες (70′ Τσιγγάρας), Λιάβας, Σενγκέλια (84′ Ντίας), Καρέλης (84′ Πέδρο).