Μοιρασιά στις Σέρρες…

Ο Άρης κρατούσε στα χέρια του μία σημαντική εκτός έδρας νίκη με γκολάρα του Μορόν, ωστόσο στις καθυστερήσεις μίλησε ο Άλεξιτς, που αποτέλεσε τη “χρυσή αλλαγή” του Πάμπλο Γκαρσία, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League.

O Άρης μπήκε με… απειλητικές διαθέσεις στο ματς, δημιουργώντας δύο τελικές προσπάθειες στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Μόλις στο 4′ ο Σουλεϊμάνοφ με ένα μακρινό σουτ ανάγκασε τον Χόβαν να πέσει στην αριστερή του γωνία για να απομακρύνει, ενώ στο 9′ ο Μορόν δεν κατάφερε να βρει στόχο. Ο Πανσερραϊκός απάντησε στο 12′ με κεφαλιά του Μπετανκόρ, η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα. Ο φορ των γηπεδούχων είχε ακόμη μία πολύ καλή στιγμή στο 35′, όταν κατέβασε τη μπάλα μέσα στη περιοχή, μετά από σέντρα του Δεληγιαννίδη, αλλά το σουτ σταμάτησε και πάλι πάνω στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Στο επόμενο λεπτό, ο δραστήριος Σουλεϊμάνοφ δοκίμασε και πάλι το πόδι, με τον Χόβαν να μπλοκάρει τη μπάλα. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς σκορ, με το 0-0 στα πρώτα 45 λεπτά στο στάδιο των Σερρών να χαρακτηρίζεται δίκαιο.

Το σκηνικό στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ήταν διαφορετικό, καθώς το ματς απέκτησε ενδιαφέρον, από το γρήγορο γκολ του Άρη. Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου κατάφεραν να προηγηθούν αρκετά νωρίς στην επανάληψη, χάρη στην έμπνευση του Μορόν. Ο Ισπανός επιθετικός έκανε πολύ ωραία κίνηση και με φοβερό σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Χόβαν για το 1-0 στο 52′. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Πανσερραϊκός απείλησε με ισοφάριση, όμως ο Κουέστα απομάκρυνε το διαγώνιο σουτ του Μπετανκόρ. Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν κάτι το αξιόλογο μπροστά στην αντίπαλη εστία, όμως οι Σερραίοι βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τον βαθμό, με πρωταγωνιστές τους Οικονόμου και Άλεξιτς, οι οποίοι πέρασαν στο παιχνίδι ως αλλαγή. Ο πρώτος έβγαλε τη σέντρα και ο δεύτερος νίκησε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1 στο 90’+5′.

ΓΚΟΛ: 90’+5′ Άλεξιτς / 52′ Μορόν

Κίτρινες: 35′ Θυμιάνης, 37′ Στάικος, 49′ Ουεντραόγκο, 56′ Δεληγιαννίδης, 90’+5′ Άλεξιτς / 33′ Οντουμπάτζο, 71′ Μοντόγια