Με το δεξί ο νέος Παναθηναϊκός του Φατίχ Τερίμ

Στο ντεμπούτο του Τούρκου προπονητή, το “τριφύλλι” επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 κάνοντας μια πολύ μεστή εμφάνιση, με τον Ολλανδό χαφ να σκοράρει για πρώτη φορά μετά από 16 αναμετρήσεις σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Στο ντεμπούτο του Φατίχ Τερίμ στον πάγκο των “πρασίνων” ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε τον ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League. Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι παίκτες του Τούρκου τεχνικού πάτησαν αρκετές φορές την περιοχή του Κλέιμαν, με τους αμυντικούς του ΠΑΣ, να κρατούν τις γραμμές τους. Με την συμπλήρωση των 15 λεπτών, ο “Αίαντας της Ηπείρου” προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση, με την “πράσινη” άμυνα να διαχειρίζεται όλες τις φάσεις, έχοντας και σε ετοιμότητα τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι. Στο 25ο λεπτό το “τριφύλλι” βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Φώτη Ιωαννίδη, που με ένα φοβερό σουτ έστειλε την μπάλα στο πάνω μέρος της εστίας του Ισραηλινού γκολκίπερ. Οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες στιγμές για να ανοίξουν το σκορ με τον Γιώργο Βαγιαννίδη στο 35o λεπτό, καθώς ο δεξιός μπακ του “τριφυλλιού” σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΣ Γιάννινα. Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού έμεινε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια, σε μια αναμέτρηση που είχε ξεκάθαρο πρωταγωνιστή με τους φιλοξενούμενους να αναζητούν το γκολ σε αντεπιθέσεις.

Με ένα πολύ δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Ιωαννίδης πέτυχε το 8ο του γκολ στο πρωτάθλημα. (EUROKINISSI)

Στο δεύτερο μέρος οι “πράσινοι” έβαλαν γερές βάσεις για την νίκη της ομάδας του, με τον Τόνι Βιλένα να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ την φετινή σεζόν στο 48ο λεπτό, με τον Φατίχ Τερίμ να δείχνει ικανοποιημένος με την εικόνα της ομάδας του. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν έμειναν στο 2-0, με τις αλλαγές του Τούρκου προπονητή να είναι σημαντικές για να πετύχει και άλλα τέρματα η ομάδα του. Οι παίκτες του Στάικου έκαναν τα πάντα για να γίνουν απειλητικοί, συνεχίζοντας στο ίδιο πλάνο με το πρώτο ημίχρονο, αλλά στο “πράσινο” στρατόπεδο υπήρχε ενημέρωση με τον Βαγιαννίδη να γυρνάει πίσω για να καλύψει τα κενά που υπήρχαν. Ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στα μέσα του ημιχρόνου. Ο ΠΑΣ είχε και άλλες ευκαιρίες, αλλά τα σουτ βρήκαν πάνω στον Αράο και τον Γέντβαϊ. Το τελικό σκορ δικαιώνει τον Παναθηναϊκό που επανέρχεται στη δεύτερη θέση, με τον ΠΑΣ να βυθίζεται στην τελευταία.

ΓΚΟΛ: 25′ Ιωαννίδης, 48′ Βιλένα

Κίτρινες: 67′ Τζίνο, 68′ Βέρμπιτς