Ποδαρικό με το δεξί με Λιβάι… εκτελεστή (highlights)

Η ΑΕΚ δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά με δύο τέρματα του 25χρονου επιθετικού και ένα του Άμραμπατ επικράτησε του Βόλου στην άδεια “OPAP Arena” με 3-0 και επέστρεψε στις νίκες.

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων στο παιχνίδι, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή μπάλας, χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει την εστία του Κόστιτς. ΑΕΚ και Βόλος, φαινόντουσαν αρκετά επηρεασμένες τόσο από την αγωνιστική απραξία των… γιορτών, όσο και από τις άδειες κερκίδες της “OPAP Arena”. Η πρώτη καλή στιγμή για την “Ένωση” ήρθε στο 30′ όταν ο Γκατσίνοβιτς βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει τον τερματοφύλακα του Βόλου, που μπλόκαρε την μπάλα. Η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 32′ με τον Λιβάι Γκαρσία. Ο 25χρονος πήρε την μπάλα στην περιοχή μετά από κάθετη του Γκατσίνοβιτς, πάλεψε μέσα στην περιοχή και όταν ελευθερώθηκε έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Στο 40′ ο Γκαρσία άγγιξε το 2-0, η κεφαλιά του όμως πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κόστιτς. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Βόλος έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες με τους Ντέλετιτς και Ασλανίδη, με τον Στάνκοβιτς να αποσοβεί τον κίνδυνο και στις δύο περιπτώσεις με θεαματικές επεμβάσεις.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Τάχατος έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο Περράκης με την υπόδειξη του VAR καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 2-0. Στο 58′ ο Βόλος άγγιξε το γκολ. Ο Ασλανίδης πήρε μία ωραία κεφαλιά, αλλά ο Στάνκοβιτς κράτησε το μηδέν με τρομερή και θεαματική απόκρουση. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ λίγο έλειψε να τελειώσει το ματς. Ο Γκαρσία συνεργάστηκε άψογα με τον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε το σουτ, με τον Κόστιτς να απομακρύνει ενστικτωδώς. Στο 74′ οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι. Ο Σιμάνσκι πέταξε την κάθετη στην πλάτη της άμυνας του Βόλου, ο Άμπραμπατ νίκησε τον Σιέλη στο σπριντ και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα και με τις πολλές αλλαγές, ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν κάποια ουσιαστική απειλή.

ΓΚΟΛ: 32′ 51′ (πεν.) Γκαρσία, 74′ Άμραμπατ / –
Κίτρινες: 34′ Σιμάνσκι, 62′ Ρότα / 15′ Άλχο, 41′ Κόμπα, 45′ +2′ Ασλανίδης, 66′ Μύγας, 81′ Ντέλετιτς