Η Λαμία έσπασε το ρόδι… και την παράδοση (highlights)

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου επικράτησε του Ολυμπιακού με 1-0 πρώτη φορά ως γηπεδούχος, με τους “ερυθρόλευκους” να χάνουν στην επαρχία μετά από πέντε χρόνια.

Η Λαμία αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και κατάφερε πολύ νωρίς στο παιχνίδι να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Σλίβκα, ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα της Φθιώτιδας στο φανταστικό της ξεκίνημα στο 2024. Ο Λιθουανός μέσος εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση του Ρόντινεϊ σε σέντρα του Τσιλούλη και με σου έγραψε το 1-0 στο 4ο λεπτό. Άμεσα οι Πειραιώτες έφθασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση. Οι αμυντικοί των γηπεδούχων προσπάθησαν να απομακρύνουν, αλλά δεν κατάφεραν και ο Μασούρας βγήκε απέναντι στον Κοσέλεφ, αλλά πλάσαρε άστοχα. Οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου εκμεταλλεύτηκαν τα κενά της άμυνας του Ολυμπιακού, που ανέβασε τις γραμμές του στην προσπάθειά του να φέρει το ματς στα ίσα. Ένα σουτ του Μαρτίνεθ στην κίνηση εκτός περιοχής στο 12′, απέκρουσε ο Πασχαλάκης και στη συνέχεια δεν μπόρεσε ο Ακούνια να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Σταδιακά οι “ερυθρόλευκοι” πήραν τον έλεγχο του αγώνα και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο χορτάρι, αλλά δεν ήταν εύκολο να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων. Στο 38′ η Λαμία χτύπησε και πάλι στην αντεπίθεση. Μετά από γύρισμα από τα δεξιά του Αμαράλ, ο Ακούνια πλάσαρε με τη μία από το ύψος του πέναλτι, αλλά έπεσε ο Πασχαλάκης και απέκρουσε. Το σκορ να δεν είχε καμία μεταβολή μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους, με τους δυο προπονητές να καταστρώνουν τα πλάνα τους για το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Σλίφκα σκόραρε με το “καλησπέρα” στο “Αθανάσιος Διάκος” (EUROKINISSI)

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Κάρλος Καρβαλιάλ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας του, τον Φραν Ναβάρο στη θέση του Στέφαν Γιόβετιτς. Η επέλαση των “ερυθρόλευκων” ήταν άμεση με τον Ορτέγκα να κάνει σέντρα από τα αριστερά, με τον Σιμόν να απλώνει το χέρι του, με τον κ. Διαμαντόπουλο να καταλογίζει πέναλτι στο 49ο λεπτό. Ο Κώστας Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, με το σκορ να μην μεταβάλλεται. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν, μέσα από τους χώρους που δημιούργησαν οι παίκτες της Λαμίας, αλλά καμία δεν ευδοκίμησε μέχρι τη συμπλήρωση των 60 λεπτών. Ο Λεωνίδας Βόκολος διαχειρίστηκε τις αλλαγές του, φρεσκάροντας την ενδεκάδα του με τον Τόσιτς και τον Σίνκλεϊ. Ο έλεγχος της μπάλας ήταν στα πόδια των παικτών του Ολυμπιακού, με την ομάδα από την Φθιώτιδα να αναζητά το χτύπημα στην κόντρα. Η “ερυθρόλευκη” άμυνα δεν απειλήθηκε πολλές φορές στο δεύτερο μέρος, αλλά όταν χρειάστηκε να επέμβει ο Πασχαλάκης, ήταν έτοιμος για να κρατήσει το 1-0 για την ομάδα του, ώστε να μην δώσει το δικαίωμα στην Λαμία να ξεφύγει με δυο τέρματα διαφορά. Ο Καρβαλίαλ έψαξε λύσεις σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με τον Καρβάλιο και τον Ρίτσαρντς να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο, για να απειλήσει στα τελευταία λεπτά με στόχο την ισοφάριση. Το σκορ δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, με την Λαμία να παίρνει τρεις πολύ κρίσιμους βαθμούς, που την ξαναβάζουν σε τροχιά play off, με τον Ολυμπιακό να μένει στους 32 βαθμούς, τρεις μακριά από την κορυφή και τον ΠΑΟΚ.

ΓΚΟΛ: 4′ Σλίβκα
Κίτρινες: 23′ Κορνέζος, 24′ Αμαράλ, 68′ Ναβάρο