Άστρο ανατροπής στην Τρίπολη

Εμφατικό ξεκίνημα στην χρονιά για την ομάδα του Ράσταβατς, που βρέθηκε από το ναδίρ του 0-2 στο πρώτο τέταρτο, στο ζενίθ με τον Μουνάφο (3-2) στην συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού. Ανεξήγητη καθίζηση του Άρη μετά το ιδανικό ξεκίνημα.

Ο Αγώνας

Στις δύο πρώτες του επιθέσεις ο Άρης πήρε ισχυρό προβάδισμα νίκης. Μόλις στο έβδομο λεπτό ο Χουχούμης έπεσε άτσαλα στον Ζαμόρα με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Ο Μορόν ανέλαβε την εκτέλεση και στέλνοντας τον Παπαδόπουλο στην αντίθετη γωνία έκανε το 1-0 για τους Θεσσαλονικείς. Ο Ισπανός με αυτό το γκολ έφτασε τα 10 στο πρωτάθλημα, οδηγώντας την κούρσα των σκόρερς. Ωστόσο, η ομάδα του Μάντζιου δεν έμεινε εκεί. Στο 14ο λεπτό, μετά από λάθος των παικτών του Αστέρα, ο Ζαμόρα πήρε τη μπάλα από δεξιά γύρισε συρτά στον Σουλεϊμάνοφ στο ύψος του πέναλτι και ο Ρώσος με προβολή έκανε το 2-0. Στο 33′ οι “κιτρινόμαυροι” είχαν άλλη μια καλή στιγμή, όταν ο Ζαμόρα πήρε την μπαλιά στην πλάτη του Χουχούμη, πάσαρε παράλληλα στον Παναγίδη, αλλά το σουτ του νεαρού ήταν αδύναμο στο κέντρο της εστίας. Ο Αστέρας προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με στημένες φάσεις. Από μία τέτοια προήλθε και η καλύτερη στιγμή του στο πρώτο ημίχρονο με το απευθείας φάουλ του Γκος να περνάει λίγο άουτ στο 35′. Στο 41′ η ομάδα της Τρίπολης έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Κρέσπι να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας. Οι Αρκάδες βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν από την άσπρη βούλα στο 45+1′. Ο Ζουγλής σέντραρε από αριστερά, ο Καλτσάς βγήκε πρώτος στην μπάλα και κέρδισε το πέναλτι. Ο Μιριτέλο ευστόχησε από τα έντεκα βήματα διαμορφώνοντας το 2-1 του πρώτου ημιχρόνου.

(INTIME Sports)

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά κυκλοφορώντας την μπάλα. Στο 50′ μάλιστα ο Μιριτέλο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ο Μουνάφο έκανε γέμισμα από δεξιά, ο Κρέσπι πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Αργεντινός φορ με τον ίδιο τρόπο έφερε το ματς στα ίσια. Η φάση εξετάστηκε από τον VAR για οφσάιντ και το γκολ μέτρησε κανονικά. Με το μομέντουμ να γέρνει υπέρ της η ομάδα του Ράσταβατς έφτασε στην ολική ανατροπή. Στο 61′ ο Ζουγλής έκλεψε την μπάλα από τον Οντουμπάτζο στο ύψος της περιοχής και γύρισε παράλληλα στον Μουνάφο, ο οποίος έκανε το 3-2 προ κενής εστίας. Η πρώτη καλή στιγμή του Άρη ήρθε στο 74΄με την ατομική ενέργεια του Σουλεϊμάνοφ από αριστερά καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Τρία λεπτά μετά ο ίδιος απείλησε ξανά με απευθείας φάουλ, ενώ στο 81′ ο Πάρδο έκανε ένα σουτ από μακριά που πέρασε λίγο έξω.

ΓΚΟΛ:      45+1′, 50′ Μιριτέλο (πεν.), 61′ Μουνάφο   / 8′ Μορόν (πεν.), 14′ Σουλεϊμάνοφ
Κίτρινες:   55′ Μιριτέλο / 90+6′ Οντουμπάτζιο, 90+8′ Mπράμπετς