Απέδρασε από την Καισαριανή και βλέπει παραμονή ο Παναιτωλικός (highlights)

Η αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Super League στο “Μιχάλης Κρητικόπουλος” ήταν κάτι σαν τελικός παραμονής και ανέδειξε νικητές τους Αγρινιώτες, οι οποίοι επικράτησαν με 1-0 της Κηφισιάς και βγήκαν από την επικίνδυνη ζώνη, αφήνοντας σε δυσμενή θέση την ομάδα των βορείων προαστίων.

Αρκετά νωρίς η Κηφισιά είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ. Σε κάθετη πάσα του Τσανάτζια προς τον Ματέους Σάντος, αυτός βρέθηκε στην περιοχή από τα δεξιά και έκανε το σουτ το οποίο έφυγε εκτός εστίας στο 10′. Παρά το γεγονός ότι το ματς δεν είχε καλό ρυθμό και οι δύο ομάδες δεν πήραν ιδιαίτερα ρίσκα στον αγωνιστικό χώρο, εξαιτίας της κρισιμότητας του αγώνα, ο Παναιτωλικός απάντησε στις ευκαιρίες στο 24′. Ο Κλωναρίδης δεν κατάφερε να διώξει με το κεφάλι, η μπάλα έφτασε στον Τορεχόν, ο οποίος συνδυάστηκε με τον Λομονάκο, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στην Καισαριανή, η Κηφισιά είχε μία καλή στιγμή για να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Από λάθος πάσα του Ντίαζ προς τα πίσω, έκλεψε ο Ματέους Σάντος, έβγαλε κάθετη μπαλιά και ο Οζέγκοβιτς αστόχησε με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή στο 44′.

Όπως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, έτσι άρχισε και το δεύτερο, με την Κηφισιά να προσπαθεί να απειλήσει την εστία του Τσάβες με πρωταγωνιστή τον Οζέγκοβιτς, ο οποίος δεν τα κατάφερε σε μία ακόμη περίπτωση, έπειτα από συνεργασία των Ματέους Σάντος και Τσανάτζια στο 52′. Στο 60′ ο Παναιτωλικός είχε μεγάλη ευκαιρία. Ο Λομονάκο έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή από τα αριστερά και έκανε ένα δυνατό σουτ το οποίο έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Αναγνωστόπουλου. Δέκα λεπτά αργότερα όμως ο Aργεντινός επιθετικός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ζοάο Πέδρο έκανε πολύ ωραία κάθετη πάσα προς τον Λομονάκο ο οποίος βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0 των φιλοξενούμενων. Στο 77′ η Κηφισιά είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Οζέγκοβιτς πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, γύρισε το σώμα του για να σουτάρει, όμως ο Τσάβες μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

ΓΚΟΛ: 70′ Λομονάκο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90’+3′ Σναϊντερλάν / 61′ Τορεχόν, 85′ Λομονάκο, 87′ Λιάβας

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν (82′ Νίνης), Σολόα, Σναϊντερλάν, Τσανάτζια, Κλωναρίδης (46′ Παπασάββας), Μιλίτσεβιτς, Μπιφουμά (82′ Μενέντεζ), Ματέους Σάντος, Οζέγκοβιτς.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίντζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρεθ, Χουάνπι (85′ Χατζηθεοδωρίδης), Λομονάκο (85′ Ντουάρτε), Σέρχιο Ντίαζ (61′ Ζοάο Πέδρο).

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής των playouts της Super League:

Πανσερραϊκός – ΟΦΗ 2-2
Βόλος – Ατρόμητος 2-2
ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 0-1
Κηφισιά – Παναιτωλικός 0-1