Ο Ατρόμητος έβαλε… φρένο στον Βόλο (highlights)

Το σερί νικών της θεσσαλικής ομάδας σταμάτησε πάνω στους Περιστεριώτες, οι οποίοι μπορεί να μην κατάφεραν να πάρουν τη νίκη (2-2), αν και προηγήθηκαν δύο φορές στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, ωστόσο οδήγησαν τους “κυανέρυθρους” στην πρώτη τους απώλεια στα πλέι άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς στο παιχνίδι. Σε κόρνερ του Βόλου, η άμυνα του Ατρόμητου έκλεψε τη μπάλα, βγήκε στην αντεπίθεση με τον Αντζιέλσκι να δίνει στον Αθανασίου που έφυγε στην κόντρα, αυτός έκανε το πλασέ και νίκησε τον Κόβατς, κάνοντας το 1-0 για τους Περιστεριώτες στο 18ο λεπτό. Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό και οι σημαντικές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες, όμως οι “κυανέρυθροι” μπόρεσαν να φθάσουν στην ισοφάριση λίγο πριν το ημίχρονο. Ο Γκαρσία κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Αθανασίου. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, ο Μαρκετζιάνι απέκρουσε σε πρώτη φάση, αλλά ο επιθετικός του Βόλου πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νωρίς-νωρίς ήρθε η πρώτη απειλή στο δεύτερο μέρος από τους παίκτες του Χρήστου Κόντη, οι οποίοι προσπάθησαν για την ολική ανατροπή του σκορ, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ο Ντε Καμπς στο 49′, δεν βρήκε στόχο. Δέκα λεπτά μετά, ο Ασεχνούν δοκίμασε κι αυτός το πόδι του, με τον Μαρκετζιάνι να διώχνει με ωραία επέμβαση. Στο 70′ ο Ατρόμητος πήρε ξανά το προβάδισμα στο παιχνίδι. Ο Αντζιέλσκι κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Σιέλη, ο Πολωνός ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε στο 2-1. Παρ’ όλα αυτά, ο Βόλος είχε ξανά την απάντηση και την βρήκε άμεσα. Με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Γκλάβτσιτς, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο 80′ και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

ΓΚΟΛ: 45’+2′ Γκαρσία, 80′ Γκλάβτσιτς / 18′ Αθανασίου, 70′ (πεν.) Αντζιέλσκι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 56′ Σιέλης, 59′ Ασεχνούν, 83′ Ντε Καμπς / 22′ Βρακάς, 45′ Αθανασίου, 53′ Αντζιέλσκι, 77′ Τριμμάτης, 86′ Καμαρά

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Λούνα, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Μύγας, Ντε Καμπς (89′ Μπαριέντος), Γκλάβτσιτς, Μπερτόγλιο (73′ Τρουιγιέ), Κόμπα, Ασεχνούν (90’+3′ Ποπέσκου), Γκαρσία.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζιάνι, Γκονζάλες, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Αθανασίου, Τριμμάτης, Κούντε (90’+7′ Καραμάνης), Καμαρά, Βρακάς (82′ Ρομπάιγ), Αντζιέλσκι (72′ Βέργος), Βαλένσια.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής των playouts της Super League:

Πανσερραϊκός – ΟΦΗ 2-2
Βόλος – Ατρόμητος 2-2
19:30 ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης
20:00 Κηφισιά – Παναιτωλικός