Έβγαλε αντίδραση ο Αστέρας βυθίζοντας κι άλλο τον ΠΑΣ

Οι Αρκάδες βρήκαν γκολ στις καθυστερήσεις στα Γιάννινα και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη (1-0) μετά τις 28 Ιανουαρίου, φέρνοντας τους Ηπειρώτες ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στον υποβιβασμό κι ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση των πλέι άουτ της Super League.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο στη μάχη της παραμονής και μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, ψάχνοντας από πολύ νωρίς ένα γκολ, που θα τον βάλει μπροστά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 2′ με σουτ του Ροσέρο, που έφυγε άουτ, ενώ ίδιο κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Κόντε στο 4′. Ο Αστέρας αιφνιδιάστηκε στην αρχή, όμως σταδιακά βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πλησιάζουν εύκολα στην εστία του Τσιφτσή, αν και είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο. Οι Αρκάδες δεν έκαναν ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία τους επιθετικά, σε ένα ημίχρονο που έληξε με τους Γιαννιώτες να έχουν μία σημαντική ευκαιρία. Ο Κιάκος έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, ο Ροσάλες άπλωσε το πόδι του και ο Τσιφτσής απέκρουσε δύσκολα στο 40′.

Το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο νευρικό στο δεύτερο μέρος. Για αρκετή ώρα μετά την ανάπαυλα, δεν υπήρχε κάτι σημαντικό στην αναμέτρηση, που ήταν ακόμη χειρότερη ποιοτικά, σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο. Στο 67′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή του β’ μέρους, που ήταν και η πρώτη σημαντική ευκαιρία του Αστέρα στο παιχνίδι. Ο Ρεγκίς βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι δεν έχει να προσφέρει τίποτα περισσότερο στο κοινό και θα λήξει χωρίς σκορ, ήρθε ο Ατιένθα. Ο Μπαρτόλο εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Ισπανός αμυντικός πήρε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Νάγκι, αλλά στην επαναφορά ο παίκτης του Αστέρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 90’+3′.

ΓΚΟΛ: 90’+3′ Ατιένθα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 21′ Παντελάκης, 38′ Ροσέρο, 90’+2′ Σόρια, 90’+5′ Κόντε / 21′ Μιριτέλο, 52′ Καλτσάς, 72′ Ατιένθα, 85′ Κρεσπί, 90’+6′ Γκος

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Σόρια, Κιάκος, Σομποτσίνσκι, Παντελάκης, Τζίνο (60′ Λεό), Καραχάλιος, Ροσάλες (65′ Ριένστρα), Παμλίδης (65′ Τζίμας), Ροσέρο (60′ Ντεμίρ), Κόντε.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κάστανο, Ατιένθα, Χουχούμης, Λύρατζης, Γιαμπλόνσκι (90’+1′ Βαλιέντε), Αλάγκμπε (63′ Γκος), Παλάσιος (46′ Μπαρτόλο), Κρεσπί, Καλτσάς (71′ Ζουγλής), Μιριτέλο (89′ Μάντζης).

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής των playouts της Super League:

Πανσερραϊκός – ΟΦΗ 2-2
Βόλος – Ατρόμητος 2-2
ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 0-1
20:00 Κηφισιά – Παναιτωλικός