Μοιρασιά στη ματσάρα των Σερρών

Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τον ΟΦΗ, για την 4η αγωνιστική των playouts της Super League, με τον Μπάκιτς να απαντάει δις στα γκολ των Άλεκσιτς και Μπετανκόρ.

Από έναν πολύτιμο βαθμό, που ουσιαστικά τους εξασφαλίζει την παραμονή τους στη Super League, πήραν Πανσερραϊκός και ΟΦΗ, καθώς στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των playouts της Super League οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2 στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΟΦΗ βρήκε δίχτυα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπάκιτς σκόραρε με κεφαλιά, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο διαιτητής έδειξε επιθετικό φάουλ του Μαυροβούνιου μέσου στο 13ο λεπτό. Οι Κρητικοί είχαν νέα καλή στιγμή στο 16′. Ο Τοράρινσον πάτησε στα αριστερά της περιοχής, τροφοδότησε προς τα έξω τον Μπάκιτς, ο οποίος σούταρε δυνατά με το δεξί και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ. Στο 22′ ο Πανσερραϊκός χτύπησε στην αντεπίθεση και άνοιξε το σκορ. Εξαιρετική κάθετη πάσα του Τομάς στον Άλεκσιτς, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Χριστογεώργο, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 των Σερραίων. Ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι στο 26′, καθώς ο Δεληγιαννίδης ανέτρεψε τον Ριέρα μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μπάκιτς εκτέλεσε με “σκαψιματάκι”, ο Κάτσικας απέκρουσε, όμως ο Μαυροβούνιος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο 27′. Ο Πανσερραϊκός πέτυχε και δεύτερο γκολ, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα. Ο Ουάρντα εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Δεληγιαννίδης και ο Μπεντανκόρ πήραν την κεφαλιά, με τον Ισπανό να βρίσκει τελευταίος την μπάλα και να γράφει το 2-1 στο 33′, που ήταν και αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Πανσερραϊκός πήγε στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου μπροστά στο σκορ. (ΙΝΤΙΜΕ)

Με ευκαιρία ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τα “λιοντάρια” του Πάμπλο Γκαρσία. Ο Άλεκσιτς γύρισε υπέροχα το σώμα του και εκτέλεσε με το αριστερό στα δεξιά της περιοχής στο 50′, ο Χριστογεώργος όμως έδιωξε στη γωνία του, απλώνοντας το πόδι του. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε στην πρώτη καλή του φάση στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μοσκέρα κέρδισε την κόντρα από τα αριστερά, έβγαλε στον Μπάκιτς, ο οποίος με τη μία στην καρδιά της περιοχής έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκαριών και στη συνέχεια στα δίχτυα για το 2-2 στο 75′. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στη συνέχεια, το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

Ο Μάρκο Μπάκιτς ήταν ένας ΟΦΗ… μόνος του στις Σέρρες και με δύο προσωπικά γκολ (27′,75′), ο Μαυροβούνιος μέσος έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στην κρητική ομάδα. (ΙΝΤΙΜΕ)

ΓΚΟΛ: 22′ Άλεκσιτς, 33′ Μπετανκόρ / 27′,75′ Mπάκιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+2′ Ουεντραογκό, 49′ Αυλωνίτης, 55′ Μορέιρα / 11′ Μπάκιτς, 17′ Μαρινάκης, 55′ Τοράλ

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Πεταυράκης, Μπέργκστρομ, Αυλωνίτης, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα (60′ Στάικος), Ουεντραόγκο, Ουάρντα, Τομάς (84′ Μασκανάκης), Άλεκσιτς (84′ Σοφιανός), Μπετανκόρ (71′ Χατζηστραβός).

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Βούρος, Λουκάο, Τοράρινσον, Μπάκιτς, Γκαγέγος (70′ Μεγιάδο), Μπάκου (66′ Μοσκέρα), Τοράλ (74′ Γκλάζερ), Ριέρα (66′ Αποστολάκης), Ισέκα (74′ Λουίζ Φελίπε).

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής των playouts της Super League:

Πανσερραϊκός – ΟΦΗ 2-2
17:30 Βόλος – Ατρόμητος
19:30 ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης
20:00 Κηφισιά – Παναιτωλικός