Βαθμολογική… ανάσα για τη Γουέστ Χαμ

Τεράστια νίκη για τα “σφυριά” που επικράτησαν 1:0 της Σαουθάμπτον, στο “ντέρμπι” ουραγών και πήρε το πολυπόθητο τρίποντο που την ανέβασε στη 14η θέση βαθμολογικού πίνακα και ξεκόλλησε από τη ζώνη του υποβιβασμού,

Με ανεβασμένη διάθεση μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Σαουθάμπτον και μάλιστα έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Γουόλκοτ με όμορφη ενέργεια απέφυγε τον αντίπαλό του και σκόραρε, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από από το δεξί δοκάρι. Στο 18ο λεπτό τα “σφυριά” βρήκαν δίχτυα με τον Αγκέρντ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Μπόουεν έχασε τεράστια ευκαιρία να γράψει το 2:0.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι πήραν τα ινία και την κατοχή, πιέζοντας ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους. H Γουέστ Χαμ έψαξε να βρει και δεύτερο τέρμα, απειλώντας τη Σαουθάμπτον, η οποία έφτασε κοντά στο γκολ με τους Σουλεμάνα και τον Αλκαράθ, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει. Τα “σφυριά” άγγιξαν το δεύτερο γκολ με τον Μπενραχμά, να κάνει το σουτ και τον Μπαζούνου να προχωρά σε εξαιρετική απόκρουση. Έτσι, η Γουέστ Χαμ πήρε μεγάλη νίκη, που της δίνει βαθμολογική ανάσα και ψυχολογία για τη συνέχεια, καθώς ξέφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού και ανέβηκε στη 14η θέση βαθμολογικού πίνακα με 27 βαθμούς. Οι “άγιοι” από την άλλη βυθίστηκαν στην τελευταία θέση με 23 βαθμούς.//

Aναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής στην Premier League: