Συνεχίζεται η… κατρακύλα για την Τσέλσι!

Η Άστον Βίλα επιβλήθηκε με 2:0 στο “Στάμφορντ Μπριτζ” κόντρα στους “μπλε” του Λονδίνου, διατηρώντας ακόμη “ζωντανές” τις ελπίδες της για ένα ευρωπαϊκό “εισιτήριο”.

Η Τσέλσι μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και… κέρδισε χώρους από την Άστον Βίλα, με τον Μούντρικ να απειλεί μόλις στο 6ο λεπτό με ένα σουτ μέσα στην περιοχή, το οποίο όμως απέκρουσε εξαιρετικά ο Μαρτίνες. Οι φιλοξενούμενοι μετά το πέρας των πρώτων 15 λεπτών, έγιναν απειλητικοί με την προσπάθεια του ΜακΓκίνς να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επόμενη φάση και στο 18ο λεπτό αντίστοιχα, οι “χωριάτες” εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια στην άμυνα των “μπλε” και άνοιξαν το σκορ. Συγκεκριμένα, ο Γουότκινς με μια υπέροχη λόμπα, νίκησε τον Κέπα για το 1:0 υπέρ των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα με το σουτ του Φέλιξ να καταλήγει στα χέρια του Μαρτίνες. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και από τις δυο πλευρές, με την ομάδα του Πότερ να είναι πιο απειλητική χωρίς όμως την ουσία και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η Τσέλσι ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τσίλγουελ να… πατάει συχνά περιοχή. Στη συνέχεια όμως, η ομάδα του Ουνάι Έμερι ανέβασε “στροφές” και στο 56′ βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο ΜακΓκίνς υποδέχτηκε την εξαιρετική μπαλιά του Ράμσεϊ και με ωραίο σουτ, νίκησε τον Κέπα για το 2:0 των φιλοξενούμενων. Οι “μπλε” προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και η έλευση του Καντέ της έφερε ενέργεια. Μάλιστα, ο Γάλλος μέσος απείλησε στο 66′ με ένα σουτ, που πέρασε ελάχιστα άουτ. Η Τσέλσι δεν βρήκε τους χώρους που χρειαζόταν και έτσι ο ρυθμός έπεσε, με τους “χωριάτες” να πανηγυρίζουν σημαντικό “τρίποντο” μέσα στο “Στάμφορντ Μπριτζ”.

ΓΚΟΛ: 18′ Γουότκινς, 56′ ΜακΓκίνς
ΔΟΚΑΡΙ: 17′ ΜακΓκίνς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 39′ Κόβατσιτς, 54′ Τσίλγουελ, 68′ Φερνάντες / 4′ Καμαρά, 90+3′ Ντιν

Τσέλσι (Γκρέιαμ Πότερ): Κέπα, Λόφτους Τσικ (57′ Καντέ), Κουλιμπαλί, Κουκουρέγια, Τζέιμς, Φερνάντες, Κόβατσιτς, Τσίλγουελ, Χάβερτς, Μούντρικ (57′ Μαντουέκε), Φέλιξ.

Άστον Βίλα (Ουνάι Έμερι): Μαρτίνες, Γιανγκ, Κόνσα, Μινγκς, Μορένο (89′ Ντιν), Λουίζ (87′ Ντεντόνκερ), Καμαρά (46′ Τσέιμπερς), ΜακΓκίνς, Μπουεντία (76′ Μπέιλι), Ράμσεϊ, Γουότκινς.

Τσέλσι: Εντός με Λίβερπουλ (04/04)
Άστον Βίλα: Εκτός με Λέστερ (04/04)