Έκανε τη δουλειά της με… τέσσερεις “κανονιές” | Μεγάλη νίκη για τη Μπόρνμουθ

Η Άρσεναλ επικράτησε 4:1 της Λιντς στο Έμιρεϊτς, ισόπαλες αναδείχθηκαν Μπράιτον – Μπρέντφορντ και Νότιγχαμ Φόρεστ – Γουλβς, ενώ σπουδαίες νίκες πέτυχαν Μπόρνμουθ και Κρίσταλ Πάλας με 2:1.

Με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις συνεχίστηκε η 29η αγωνιστική της Premier League. Η Άρσεναλ επικράτησε 4:1 της Λιντς και διατήρησε τη διαφορά της στο +8 από τη Σίτι. Νότιγχαμ Φόρεστ και Γουλβς αναδείχθηκαν ισόπαλες 1:1. Η Μπράιτον έσωσε σε την παρτίδα στο 90+1 ισοφαρίζοντας σε 3:3, ενώ σημαντική νίκη πέτυχε η Μπόρνμουθ με 2:1 επί της Φούλαμ.

Άρσεναλ – Λιντς 4:1

Η Άρσεναλ προσπάθησε να κυριαρχήσει και να γίνει απειλητική από τα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 11ο λεπτό η κεφαλιά του Ζεσούς πέρασε άουτ, ενώ η Λιντς απάντησε στο 22ο λεπτό, με τον Σινιστέρα να χάνει τεράστια ευκαιρία. Τα “παγώνια” συνέχισαν να κερδίζουν έδαφος, πιέζοντας με τον Χάρισον στο 31ο λεπτό και τον Ράμσντεϊλ να έχει ξανά την απάντηση. Ο Έιλινγκ κλώτσησε τον Ζεσούς μέσα στην περιοχή, με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Βραζιλιάνος ανέλαβε την εκτέλεσή του, γράφοντας το 1:0.

Σεληνιασμένη μπήκε η Άρσεναλ στο δεύτερο μέρος, βρίσκοντας γκολ στο 47ο λεπτό με τον Γουάιτ, ενώ στο 55ο λεπτό, ο Ζεσούς πήρε τη μπάλα από τον Τροσάρ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3:0. Η Λίντς απάντησε με τον Κρίστενσεν που σκόραρε σε 3:1, με την Άρσεναλ να κάνει το 4:1 με την κεφαλιά του Τσάκα στο 84ο λεπτό.

Κρίσταλ Πάλας – Λέστερ 2:1

Η Κρίσταλ Πάλας, ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι όμως παρόλο που ήταν ανώτεροι δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με το 0:0 να παραμένει μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος, ο Περέιρα άνοιξε το σκορ, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του ενώ στο 59′ του αυτογκόλ του Άιβερσεν έφερε την ισορροπία στο παιχνίδι. Στο 90+4 η Πάλας έκανε την ανατροπή με τον Ματετά, που διαμόρφωσε το τελικό 2:1

Μπόρνμουθ – Φούλαμ 2:1

Η Φούλαμ ήταν αυτή που κατάφερε να βρει πρώτη τέρμα, σκοράροντας μόλις στο 16ο λεπτό με τον Περέιρα. Η Μπόρνμουθ προσπάθησε να απαντήσει, χωρίς όμως να καταφέρνει να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Η Μπόρνμουθ στο 49ο λεπτό έκανε το 1:1 με τον Ταβερνιέ, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Στο 79ο λεπτό ο Σολάνκι σκόραρε και έκανε την ανατροπή και το 2:1 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του

Μπράιτον – Μπρέντφορντ 2:3

Η Μπρέντφορντ ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, σκοράροντας στο 11ο λεπτό, με την κεφαλιά του Γιάνσον. Οι “γλάροι” στη συνέχεια ισοφάρισαν με τον Μιτόμα, με τις “μέλισσες” να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα με τον Τόνεϊ. Στο 28ο λεπτό, η Μπράιτον έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα, με τον Γουέλμπεκ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 2:2. Στο δεύτερο μέρος, η Μπρέντφορντ πήρε ξανά το προβάδισμα με το τέρμα του Πινόκ στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 83ο λεπτό, το εύστοχο πέναλτι του ΜακΆλιστερ, έσωσε την παρτίδα για την Μπράιτον καθώς ισοφάρισε σε 3:3 και έδωσε στην ομάδα τους τον βαθμό της ισοπαλίας.

Νότινγχαμ Φόρεστ – Γούλβς 1:1

Η Νότιγχαμ μπήκε καλυτερα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο 26ο λεπτό, βρήκε το γκολ που τόσο έψαχνε, μετά από όμορφη συνεργασία των παικτών της και σκόρερ τον Τζόνσον. Στο 83ο λεπτό, ο Ποντένσε σκόραρε και έφερε την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι, δίνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στους “λύκους”.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

Σάββατο 1 Απριλίου

Μάντσεστερ Σίτι – Λίβερπουλ 4:1 (27′ Άλβαρεζ, 46′ Ντ. Μπρόινε, 53′ Γκουντογκάν, 74′ Γκρίλις / 17′ Σαλάχ)
Άρσεναλ – Λιντς 4:0 (35′ Zεσούς, 47′ Γουάιτ, 55′ Ζεσούς, 84′ Τσάκα / 76′ Κρίστενσεν)
Κρίσταλ Πάλας – Λέστερ 1:1 (59′ Άιβερσεν (αυτ), 90+5 Ματετά / 56′ Περέιρα)
Μπόρνμουθ – Φούλαμ 1:1 (50′ Tαβερνιέρ / 16′ Περέιρα)
Μπράιτον – Μπρέντφορντ 3:3 (21′ Μιτόμα, 28′ Γουέλμπεκ, 90′ ΜακΆλιστερ / 10′ Γιάνσον, 22′ Τόνει, 49′ Πινόκ)
Νότιγχαμ Φόρεστ – Γουλβς 1:1  (38′ Τζόνσον / 83′ Ποντένσε)
19:30 Τσέλσι – Άστον Βιλα