“Σκότωσε” τη Λίβερπουλ με ανατροπή και παρέμεινε… ζωντανή η Σίτι

Μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς, η Σίτι όμως έδειξε πως είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει και επικράτησε 4:1 των “κόκκινων” στο κατάμεστο Έτιχαντ, μειώνοντας στο -5 από την κουφή και την Άρσεναλ.

H Λίβερπουλ ήταν περισσότερο πιεστική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προσπάθησε να απειλήσει από νωρίς. Η Σίτι όμως ήταν αυτή που είχε την πρώτη φάση στο παιχνίδι, με την εκπληκτική μπαλιά του Ντε Μπρόινε στο δεύτερο δοκάρι και τον Γκουντογκάν να σουτάρει χωρίς όμως να προβληματίζει τον Άλισον. Στο 17ο λεπτό, ο Ζότα μπήκε στην περιοχή και έδωσε στον Σαλάχ, ο οποίος έγραψε το 1:0 νικώντας τον Έντερσον. H Σίτι χρειάστηκε μόλις δέκα λεπτά για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Μαχρέζ έκανε την κίνηση, ο Γκρίλις τροφοδότησε τον Άλβαρεζ, ο οποίος πλάσαρε και έκανε το 1:1. Στη συνέχεια καμία από τις δύο ομάδες δεν δημιούργησε σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με το σκορ να παραμένει έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Σίτι κατάφερε να προηγηθεί με το… καλημέρα. Οι Πολίτες αξιοποίησαν το κενό στην άμυνα της Λίβερπουλ, ο Άλβαρεζ βρήκε τον Μαχρέζ, ο οποίος έκανε τη σέντρα προς τον Ντε Μπρόινε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας την ανατροπή για την ομάδα του. Στο 53ο λεπτό, ο Γκουντογκάν έκανε το 3:1 για τη Σίτι. Ο Άλβαρεζ σούταρε στην εστία των “κόκκινων”, ο Άλισον απέκρουσε με τον Γερμανό να παίρνει το ριμπάουντ και να εκτελεί άψογα τον Βραζιλιάνο, δίνοντας ασφαλές προβάδισμα στην ομάδα του. Η πολιορκία της Σίτι συνεχίστηκε, έχοντας μπει στο δεύτερο μέρος με σκοπό να κυριαρχήσει. Στο 74ο λεπτό, ο Γκρίλις μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Ντε Μπρόινε, πλάσαρε για το 4:1. Οι Πολίτες συνέχισαν να είναι απειλητικοί έως τα τελευταία λεπτά και έψαξαν ακόμη ένα γκολ, χωρίς όμως να το βρουν.

Έτσι, η Σίτι, έφτασε σε τεράστια νίκη επί της Λίβερπουλ με το εμφατικό 4:1, μειώνοντας στο -5 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Άρσεναλ. Από την άλλη οι “κόκκινοι” βρίσκονται στην 6η θέση στον βαθμολογικό πίνακα με 42 βαθμούς.//

Γκολ: 27′ Άλβαρεζ, 46′ Ντ Μπρόινε, 53′ Γκουντογκάν, 74′ Γκρίλις / 17′ Σαλάχ

Κίτρινες: 33′ Ρόδρι / 19′ Σαλάχ

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Στόουνς, Ακάντζι, Ντίας, Ακέ, Ρόδρι, Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Γκρίλις, Άλβαρες

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Έλιοτ, Σαλάχ, Χάκπο, Ζότα

Στατιστικό: Ο Σαλάχ είναι ο πρώτος παίκτης της Λίβερπουλ που σκόραρε για τέταρτο παιχνίδι σε μία σεζόν εναντίον ενός αντιπάλου και συγκεκριμένα της Σίτι. Προηγουμένως, εκείνος που το είχε κάνει, σε πέντε αγώνες κόντρα στην Έβερτον το 1986-87 ήταν ο Ίαν Ρας.

Το γκολ του Ντε Μπρόινε στα 53” μετά την ανάπαυλα είναι το ταχύτερο γκολ που δέχεται η Λίβερπουλ στο δεύτερο ημίχρονο αγώνα Premier League μετά από 12 χρόνια!

Ο Μαχρέζ, έχει πλέον ξεπεράσει τον Ντρογκμπά με τις περισσότερες ασίστ στην Premier League από Αφρικανό παίκτη, με 56!